Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ясен Георгиев:

Процесът на икономическо възстановяване може да се забави

Ясен Георгиев
Снимка: ИИП

Нито една национална икономика, нито един сектор не остана незасегнат от икономическите последствия от коронавирусната пандемия. Но както гласи старата максима, "всяка криза отваря и нови възможности".

По покана на Германо-българската индустриално-търговска камара, заедно с фондация "Конрад Аденауер", Институтът за икономическа политика направи прочуване за предизвикателствата и перспективите за българската икономика в контекста на Европейския съюз.

Изпълнителният директор на института Ясен Георгиев обясни пред Радио София, че всички анализи и прогнози за възстановяване на икономиката се базират на допускането, че здравният проблем ще бъде решен още тази година, което никой не може да предрече със сигурност:

"Според първите преценки за представянето на българската икономика през 2020 година може да се прогнозира, че тя ще отчете спад от по-малко от 5%, но това не бива да ни успокоява, защото сравнено с ръста от 3,5-3,6 процента през 2019 година е доста сериозно свиване. Очакванията са, че може да станем свидетели на много по-бавен процес на възстановяване, който ще продължи не само през тази, но и през следващата година. Едва в края на 2022 година може да се очаква икономиката да стигне до предкризисните нива. Разбира се има много въпросителни, които може да доведат до ревизиране на прогнозите."

Георгиев отбеляза, че прогнозите за ръста на безработицата през 2020 година не са се оправдали, като при очаквания за 8-10 на сто, годината е завършила с безработица под 7 процента.

Същевременно пред българската икономика се разкрива положителна перспектива, поради скъсяването на веригите на доставки в Европа. Много държави в географската периферия на Европейския съюз, включително и България, биха могли да се позиционират много по-добре в европейските вериги за доставки. Не само от бизнес гледна точка, но и на равнище ЕС все повече се говори за европейска стратегическа автономия в сферата на промишлеността и търговията.

Ясен Георгиев отбеляза също, че ниските разходи за труд са едно конкурентно предимство, което вече не е толкова валидно. През последните години разходите за труд в Китай се увеличиха в пъти, поради което разходите за труд в страни като България и Румъния вече са по-конкурентни. Като се добавят и разходите за транспорт и несигурността в месеците на ограничени физически доставки, може да се каже, че страни като България имат определени конкурентни предимства Важен фактор, обаче, е и производителността на труда, която у нас е по-ниска от средноевропейската.

Чуйте интервюто на Антония Каменичка с Ясен Георгиев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очаква ни слънчев четвъртък

В ранните часове на днешния ден ще има мъгла или ниска слоеста облачност. В Дунавската равнина и Източна България ще духа до умерен западен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 1° и 4°, в София - около 0°, тъобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня вятърът от запад-северозапад ще се усили и още..

публикувано на 12.12.24 в 07:15

"Форум", 11.12.24: Ролята и функциите на районния кмет. Задължения без права (средства)

Коментаторите на "Форум" днес разсъждаваха и дискутираха по следните теми: (Изкуствено създаденото) напрежение между участниците на движение . Живущи срещу велосипедисти, срещу шофьори… Неравнопоставеност на пътното платно. Каруците – забранени за центъра на София, ама уж…Напрежението понякога се подклажда и от общински съветници..

публикувано на 11.12.24 в 18:35

Може ли да се преподават ценности в училище? Как и кои?

След проведено проучване от пролетта на т.г., от платформата Преподаваме.бг са изготвили различни наръчници за интегрирано преподаване на ценности в гимназиален етап в часовете по български език и литература, история, география, философия и гражданско образование. Проучването сред над 400 учители показва, че въпреки заявената като много..

публикувано на 11.12.24 в 17:40
Крис Гран

Новата си песен "Промяната" Крис Гран посвещава на грижата за психичното здраве

В предаването “Добър вечер, София“ той разкри:  “Напоследък животът през моите очи е постоянна промяна. Дори като се обърна назад, все едно съм живял няколко живота“. Певецът поясни, че преживява динамичен период, по думите му - с много размествания на пластовете. “Приемам промяната като нещо положително за моето израстване“, коментира..

публикувано на 11.12.24 в 16:45
Последният випуск от програмата е горд със сертификатите от обучението

Жени от 18 до 65+ ще продължат да усвояват дигитални умения и догодина

Обучителната програма “Жените в технологиите”, предоставяща безплатни курсове за жени за базови дигитални умения, постигна всички заложени цели, поставени в началото на годината, отбеляза служебният социален министър Ивайло Иванов при подписване от страна на от МТСП, Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП) и китайска технологична компания..

публикувано на 11.12.24 в 16:31
Офис на BETL в Силистра

Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени

Едно-две поколения знаеха, но бяха позабравили какво значи финансова пирамида. Десетилетието след 10 ноември 1989 г. беше златен период за "Лайф чойс", "Ист-Уест интернешънъл" и други, които използвайки паниката на хората от невиждана дотогава инфлация, търсеха печалби. Тези дни десетки хиляди българи "изгоряха" с милиони от новата..

публикувано на 11.12.24 в 15:46