52-рият Международен фестивал „Софийски музикални седмици” ще бъде официално открит тази събота (22 май) от 19 ч. в зала „България” с всички представителни състави на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” (НМА), по случай 100-годишнината от основаването на висшето учебно заведение.
Съорганизатори са Столичната община, Министерството на културата и Софийската филхармония.
В програмата са заложени повече от 50 прояви с над 400 участници от 13 държави. Поканени са артисти от Австрия, Босна и Херцеговина, Бразилия, Германия, Италия, Република Северна Македония, Полша, Русия, САЩ, Унгария, Финландия, Франция и Южна Корея.
Събитието ще продължи 6 седмици. Както и в други издания, в репертоарните акценти са бележити годишнини, отбеляза пред Радио София Момчил Георгиев, артистичен директор на фестивала - на Петко Стайнов, на НМА, Лили Атанасова, Астор Пиацола, Емил Караманов, Камий Сен Санс, Александър Шурбанов, Георги Костов, Михаил Пеков, Велислав Заимов и Ростислав Йовчев.
За пръв път ще бъдат представени 5 корейски композитори. Някои от участниците ще се включат във фестивала с виртуален мост.
Предвиден е съвсем нов цикъл - „Потомци-следовници”, в който ще се представят музиканти като Абисал Гергиев, Ангел Заберски-син, Атанас Кръстев, Борис Петров, Василена Серафимова, Виктор Теодосиев, Виктория Василенко, Евелин Березовски, Заурбек Гугкаев, Зорница Иларионова, Любомир Денев-син, Радосвет Кукудов, Румен Бояджиев-син, Христо Павлов и др.
Майсторски класове и семинари ще имат Людмил Ангелов, Сузана Клинчарова, Валентин Пейчинов и Даниела Йолкичева. Лекции ще изнесат Албена Врачанска, Хари Коуел и Балаж Бьорьоц.
Сред най-любопитните акценти е и Десетата симфония на Бетовен, оформена от английски композитор по намерените чернови на гениалния немски класик.
Повече за фестивалната програма може да научите от разговора на Лили Големинова с Момчил Георгиев.
52-рият фестивал е под патронажа на президента на Република България г-н Румен Радев и е част от Календара на културните събития на Столичната община.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..