Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първи продукт по гъбена технология на българския пазар

Атанас Енев
Снимка: Личен архив
Biomyc е млада българска компания за устойчив продуктов дизайн, която разработва и създава екологично чисти и социално отговорни продукти от иновативни и еко материали. Носители са на наградата “Иновативно предприятие на годината”, което е поредното доказателство за това какви добри идеи се раждат в България и какво комбинативно мислене имат българите, които с малки екипи и често пъти с не голямо финансиране, създават нещо ново или подобряват съществуваща вече идея.

Зад Biomyc стоят трима души с различна и допълваща се експертиза - Алберт Кръстанов - биотехнолог с над 30 години опит, Ваня Миланова - маркетолог и специалист по развитие на клиенти, и Атанас Енев - архитект и дизайнер.

Те използват специален вид гъбен мицел, който може да замества опаковки, дори и тухли, и други елементи от строителството, включително стиропор и пластмаса. Проектът цели намаляване на пластмасовите опаковки за еднократна употреба и дава нова посока в опаковъчната индустрия.

“Решихме да направим малък продукт, който може да се отглежда вкъщи, да е екологичен и така стигнахме до гъбите, защото бяха много непретенциозен организъм от гледна точка на развитие”, казва иноваторът Атанас Енев.

Той е завършил Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. В началото на кариерата си работи като архитект в една от най-големите фирми за проектиране в София. След това започва да се развива в своя собствена компания, като идеята му е да създаде устойчиви продукти.

В началото е мислил за идея, в която с отпадни естествени продукти да се направят други продукти с повишена стойност и така да се решат два проблема - адекватно използване на отпадък и намаляване на отпадъците, които стигат до депа.     

“Разработихме и насрочихме дата за пускане на пазара на първия продукт в България с напълно устойчива опаковка от гъбен материал (мицелна технология). Иновативен еко материал заместител на стиропор, който издържа на вода и огън. Напълно разградим в естествени условия за 70 дни, направен от агрикултурен отпадък и коренова система на гъби”, обяснява Атанас Енев.

Чуйте повече в разговора на Лили Голминова с Атанас Енев в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други пообни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24

Интересуват ли се младите хора от политическите процеси у нас?

В предаването "Ритъмът на столицата“ ще се спрем върху резултатите представени от Академията за младежко участие. В рамките на последните две години там разработиха много интересен проект, който вдъхнови младежи между 15 и 25 години от цялата страна, да се запознаят с политическите процеси у нас и по един или друг начин да вземат участие в тях...

публикувано на 26.07.24 в 17:22