Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи продукт по гъбена технология на българския пазар

Атанас Енев
Снимка: Личен архив
Biomyc е млада българска компания за устойчив продуктов дизайн, която разработва и създава екологично чисти и социално отговорни продукти от иновативни и еко материали. Носители са на наградата “Иновативно предприятие на годината”, което е поредното доказателство за това какви добри идеи се раждат в България и какво комбинативно мислене имат българите, които с малки екипи и често пъти с не голямо финансиране, създават нещо ново или подобряват съществуваща вече идея.

Зад Biomyc стоят трима души с различна и допълваща се експертиза - Алберт Кръстанов - биотехнолог с над 30 години опит, Ваня Миланова - маркетолог и специалист по развитие на клиенти, и Атанас Енев - архитект и дизайнер.

Те използват специален вид гъбен мицел, който може да замества опаковки, дори и тухли, и други елементи от строителството, включително стиропор и пластмаса. Проектът цели намаляване на пластмасовите опаковки за еднократна употреба и дава нова посока в опаковъчната индустрия.

“Решихме да направим малък продукт, който може да се отглежда вкъщи, да е екологичен и така стигнахме до гъбите, защото бяха много непретенциозен организъм от гледна точка на развитие”, казва иноваторът Атанас Енев.

Той е завършил Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. В началото на кариерата си работи като архитект в една от най-големите фирми за проектиране в София. След това започва да се развива в своя собствена компания, като идеята му е да създаде устойчиви продукти.

В началото е мислил за идея, в която с отпадни естествени продукти да се направят други продукти с повишена стойност и така да се решат два проблема - адекватно използване на отпадък и намаляване на отпадъците, които стигат до депа.     

“Разработихме и насрочихме дата за пускане на пазара на първия продукт в България с напълно устойчива опаковка от гъбен материал (мицелна технология). Иновативен еко материал заместител на стиропор, който издържа на вода и огън. Напълно разградим в естествени условия за 70 дни, направен от агрикултурен отпадък и коренова система на гъби”, обяснява Атанас Енев.

Чуйте повече в разговора на Лили Голминова с Атанас Енев в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05