Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бояна Алексова, която превърна разговора за боклука в изкуство

Снимка: Бояна Алексова

Почистването на река Струма като част от артистичен проект. Тази идея реализира Бояна Алексова, израснала в Кюстендил, учила в школата "Новите Майстори", след което отива да учи специалност “Изящни изкуства” в Бирмингам. Там получава бакалавърската си степен и печели национална награда за живопис в Англия.

Сега се завръща в Кюстендил като кандидат-магистър по “Изящни изкуства” така, както Владимир Димитров - Майстора, се завръща след обикаляне по света през 1924 г. Също като него, Бояна изобразява река Струма, но реката, в изкуството и реалността от времето на Майстора, е напълно различна от Струма през 2021 година. И изкуството, което сега се ражда, е напълно различно.

И така, еко-артистичният проект на Бояна е да изчисти, с помощта на доброволци река Струма, и да „върне“ боклука в Кюстендил.

“Идеята беше да съберем доброволци, с които да почистим коритото на река Струма, защото реката беше жертва на екокатастрофа през ранната пролет на тази година, когато имаше доста обилни дъждове, които повдигнаха много нивото на реката и донесоха тонова пластмасов и друг боклук. Този боклук е бил по коритото на реката под формата на малки сметища, които са се трупали с години по селата.

“Събрахме 40-50 доброволеца от най-различни възрасти, чистихме коритото на реката и всичко, което събрахме, струпахме в града, за да може хората да видят боклука си такъв, какъвто е – мокър, грозен, неприятен, и да осъзнаят, че това, което изхвърляме, не изчезва”, казва Бояна Алексова.

От Община Кюстендил се включват в проекта, а кметът на града Петър Паунов дава съгласие провокативната инсталация да се случи. Много са хората, които подават ръка на инициативата, като подсигуряват транспорта и дават гласност на проекта. Има и „хейтъри“, но дори и различните мнения, и провокираният диалог, са част от целите на проекта на Бояна.

Според нея само чистенето на боклуците не е решение на проблема, защото боклукът не изчезва, отнема много години, за да се разгради. Затова тя призовава хората да се съобразят какво потребяват и ако могат да избират продукти с рециклируеми опаковки.

Целият процес по събирането на боклука и неговото „показване“ в Кюстендил впечатлява професорката на Бояна в Бирмингам и е споделен по всички комуникационни канали на университета.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51