Обновяване и интеграция на градски райони чрез прилагане на природосъобразни решения в четири области: енергия, вода, зеленина/природа и храна/природа.
Тази чудесна цел е залегнала в проекта URBiNAT, който ще бъде реализиран в столичния район „Надежда“ до 2023 година.
Идеята е да се подобри градската среда чрез проектиране и реализиране на „Зелен здравословен коридор“ – иновативна структура, базирана на природата.
Бюджетът на Столичната община по URBiNAT е в размер на 1,2 млн. евро, като финансирането е 100% грант, предоставен от Европейския съюз.
Пред Радио София Беата Цонева и Велин Киров дадоха повече информация за проекта. Екипът скоро е провел „работилници“ с граждани от района и са обсъждали идеите. Предстоят и още срещи.
„Работим по проекта със сърце и душа“, не скри вълнението си Беата Цонева. И обясни, че по плановете на URBiNAT ще бъде изградена пешеходна алея, която ще свързва парк „Надежда“ със „Северния“. Около нея ще има 4 зони на намеса, в които да бъдат изградени детски площадки, училищна оранжерия, фитнес на открито, зелен амфитеатър и други.
Жителите се радват от идеите за благоустройство на района, сподели Велин Киров впечатленията си от проведените работилници. В проектирането на градската среда подходът е нов. Хората проявяват желание да участват. Казали са, че имат нужда от повече места за игра и спорт.
„В момента към проекта се учредява консултативен съвет с идейни и активни граждани“, допълни Киров.
Академичен партньор на Столичната община по URBiNAT са Университетът по архитектура, строителство и геодезия, както и ОГП „Соф проект“.
За още подробности чуйте разговора с Беата Цонева и Велин Киров.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..