Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Големият брат“ гледа...

„Двойна следа“ на Илия Троянов - литературна провокация за инвестиции в политическо образование

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Олигархията е главният герой в новата книга „Двойна следа“ на Илия Троянов – българския писател, който от години живее и твори в Германия.

Това с една дума каза с усмивка авторът пред Радио София. И уточни, че всъщност романът описва разследване на журналист, получил важни сведения едновременно от руските и американските тайни служби. Информацията е като водовъртеж, който може да те завлече и удави. Особено ако си сам срещу влиятелни сили – на държавата и капитала.

„Темата е 1984-та. Сам човек срещу системата е почти безпомощен. Беше ми важно като писател да се върна към фактите като база, като фундамент на един роман. Говорим за правова държава, но знаем, че именно по отношение на икономическите престъпления рядко има санкции“, коментира Троянов.

В книгата се споменава и скандала Епщайн и закрилата му от американския финансов и политически елит.

Този елит не се съобразява с каквато и да е етика. Това най-ясно се изразява в отношението към жените. Затова за мен беше важно да свържа в един наратив властта над парите, властта над политиката и властта над жените.“

По думите на Троянов в съвременния международен контекст силите на олигархията по никакъв начин не подлежат на демократичен контрол.

Той обясни и защо е „избърсал от праха“ понятието какокрация (от гръцки: "властта на най-неподходящите“, „властта на най-лошите“):
„Трябва да преодолеем илюзията, че хората, които ни управляват за способни и компетентни. Системата позволява хора и без висок морал да имат власт.“

Писателят разказа за широката читателска реакция след публикуването на романа в Германия и Австрия.

А „Двойна следа“ можем да четем вече и на български.

С писателя разговаря Ива Дойчинова.

  • Илия Троянов е роден в 1965 г. в София. През 1971 г. семейството му емигрира в Западна Германия, където получава политическо убежище. През 1996-а е публикуван първият му роман „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“. Автор е и на книгите „Събирачът на светове“, „Ледовете се топят“, „Там, където е погребан Орфей“, „Власт и съпротива“ и други.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юли идва с горещини, в София днес около 33°

Днес ще бъде слънчево, след обяд с купеста облачност, но само на изолирани места в планините ще превали. В източната половина на страната ще духа слаб югоизточен вятър, в останалите райони ще остане почти тихо, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са предимно между 33° и 38°, в София - около 33°. В планините ще бъде слънчево, след обяд с..

публикувано на 01.07.24 в 07:35
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55