Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден.
Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията.
"Това е форум за българското вино, в който участват почти всички български изби. След като приключи конференцията веднага след това започва изложението. Такава практика има навсякъде по света, Причината за решението двете събития да се проведат в един ден е, че адресатът присъства на конференцията. Избите са тези, пред които ние искаме да споделим това, което мислим и да обсъдим с тях някаква визия за България", посочи Коралов.
По думите му, тези неща се обсъждат постоянно, в разговори формални и неформални – как хората виждат нашия винен образ отвън и не само отвън. Проблемът при нас е, че не отправяме правилните послания, поради което те не са консистентни. Необходимо е веднъж завинаги това да се промени и да тръгнем в една посока – обща, съгласувана, приета от всички, винаги ще има някой, който няма да е много щастлив, но за да може страната ни да застане на полагаемото ѝ се място на винената сцена, което в момента тя не заема, трябва да има някакъв консенсус в голяма част от винените среди.
Изложението DiVino също е създадено с такава идея – виненото изложение с дегустация представя лицето на българското вино пред света. Пред посетителите ще бъдат представени с възможност за дегустация над 600 вина.
"Дегустацията има силна насоченост към специалистите в бранша, но е отворена и за публиката и хората, които се интересуват от вино.
Виното е свързващият компонент между събитията, но аспектите са много различни. Конференцията е съвсем професионална – там говорим на професионален език, за маркетинг, за персонализиране, а DiVino показва продукта, който е готов, който според мен, а и не само, е на много високо ниво в момента - продуктът българско вино Маркетинга и рекламата са неща, които е нужно да подобрим, заради това правим тази конференция", коментира Емил Коралов.
На конференцията „Виненият образ на България идентичност и послания“ ще участват български и световни експерти, но Коралов постави акцент върху чуждестранното участие, защото по думите му там има много добър пример и голям специалист в маркетинга.
"Надяваме се, примерът да вдъхнови българските винари - италиански винопроизводител, собственик на изба и председател на италиански консорциум на вина от областта Тортона. Ще бъде разказана една изключително интересна и поучителна за българските винари история", коментира Емил Коралов. Гост лектор на конференцията ще бъде Даниел Меначо, французин от чилийски произход, специалист по маркетинг на виното, преподавател в университета в Бордо.
Оз Кларк е един от водещите винени експерти в света, известен с феноменалния си вкус, непринудения си стил, точните си прогнози и ентусиазма си за живота като цяло и за виното в частност. Той е автор на десетки награждавани книги за вино. Преди виното да завладее живота му през 1984 г., Оз е професионален актьор и певец, участва в хитови представления в Уест Енд и пътува с Кралската шекспирова трупа. Наред със забавните си телевизионни и радиопредавания, сред които "Храна и напитки", "Оз и Джеймс" с Джеймс Мей и "Събота сутрин" на Джеймс Мартин, той представя поредица от концерти "Drink to Music!" (Да пием за музиката) с прочутия Армонико Консорт. Оз е луд и по спорта. През 2020 г. е удостоен с Ордена на Британската империя.
За пътя на българското вино и винените тенденции по света чуйте в разговора на Лили Големинова.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..