Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Зеленият лист" на Габрово не е шега

13
Узана поляна фест
Снимка: Ангелина Грозева/Радио София

Неслучайно, наградата "Европейски зелен лист" отива в Габрово, първият град в Източна Европа с нея. Началото на предаването е посветено на зелените идеи в действие в града. Започваме с г-жа Мария Радойчева, експерт в Община Габрово - организатор на "Узана поляна фест": 

"За пръв път сме основен организатор. За намаляване на въглеродния отпечатък осигурихме новите екологични автобуси на общината. Зелените идеи са част от нашите политики. Спечелихме "Европейски зелен лист" и фестивалът се вписва в програмата, донесла наградата. Акцентите днес - "Цветовете на боклука" на Куклен театър Габрово, концерт с "Ъпстрийм войсис", Детски фолклорен ансамбъл "Габровче" и хванати за ръка, ще закрием фестивала с хоро. Вече в Ин-ян центъра има занимания по йога, вкл. въздушна йога. Предлагаме интерактивни игри за децата, свързани с опазване на околната среда. Тяхната зона е най-посещаваната. "Училището за магьосници" научи децата на интересни фокуси. В пространство "Познание" говорим за детските зъбки, за приспособяването към средата, за семената на добротата. Азбуката на природата ни е нужна - не живеем извън нея и трябва да я учим от много малки. Децата копират нашите модели. Да отделяме време за единение с природата."

Логично, темата за екоинициативите развива кмета на община Габрово, г-жа Таня Христова:

"Узана сякаш събира усилията ни да сме по-зелени и по-отговорни. Зелените идеи имат място в нашия живот. Бяхме последователни, показахме процес с резултати в управлението на отпадъци и енергийната ефективност. Ресурсната ефективност и кръговата икономика са приети от немалко местни фирми. Виждаме практически решения, които създават нови работни места, като обновяването на многофамилни сгради. Гордеем се с пилотния си проект отпреди 20 години за ефективно улично осветление. Новият проект с ЛЕД-осветление се изплаща в течение на жизнения му цикъл чрез ПЧП. Габрово показва добри модели за работа, създаваме по-добри условия в няколко градски паркове. Габровци са чувствителни към всяко едно дърво. Има какво да се направи в управлението на горите. Вярвам, че инициативи като тази в "Узана фест", ще ни направят по-отговорни. Правим фотоконкурс за зелените идеи на Габрово. Представям си да сме един от първите градове с почти нулево генериране на отпадъци и нулев отпечатък."

Осма година в Община Габрово се работи по инициативата „Приеми ме на село“ - повече от Севелина Радева, участник в инициативата:

"Вероника Йосифова печели с идеята ученически конкурс и Общината я подкрепя в различни села. Поради ограничителните мерки, тази година младежите ще ремонтират местата, посещавани от много туристи. Ще възстановим селските чешми и спирките. Ще популяризираме силно обезлюдените, но много красиви села." Габриела и Христина Христови са доброволци към фестивала и се включват в разговора: "Преживяването носи много и на нас, и на възрастните. Те имат нужда да се срещат с млади, много са щастливи. Разказват ни младежките си истории." 

Както вече стана дума в началото, в програмата на феста е включен и Кукленият театър на града, който чества 50-годишнината си. Пред микрофоните на Радио София застава и Алфидин Ахмедов, директор на Куклен театър Габрово:

"Ние сме един от малкото театри като сграда, построена специално за куклен театър. Кукленото изкуство е първото сценично, с което се среща детето и е добре, че е запазена структурата на държавните куклени театри. В постановката ни "Цветовете на боклука" има послание и за по-големите, и за по-малките. Каквито и нови технологии да имаме, без природата сме загубени. Кукленият театър захранва останалите сценични изкуства. В момента репетираме за годишнината ни "Ламята на ул. Войтешка" на Чапек - пиеса за 13-15 годишни, което е предизвикателство пред нас."

Драматичният театър "Рачо Стоянов" кара 76-ата си година - за него говорят Петко Койчев, директор и Петринел Гочев, режисьор:


"Започваме лятно турне в Разлог, Гоце Делчев и Велинград - цикълът "Руски вечери с микроскоп" по Чехов и Шукшин. "Малките комедии" на Чехов не са поставяни от 60-ина години и през пандемията Петринел предложи идеята" - споделя Петко Койчев. "Страшно харесвам Шукшин и преди съм го поставял - има меланхолична тъга по едно минало, което се надяваме да не се върне - бонбонената меланхолия по Съветския съюз" - допълва Петринел Гочев. "Отличията освен "Икар" са и номинациите за "Златен кукерикон", "Златно перо 2021" - през 2018 получих подкрепата на Петринел и много се гордея с изцяло младата си трупа. Явно тук се случва нещо, което привлича млади хора" - убеден е директорът на театъра. "Всеки от нас, тримата режисьори сме различни. В карантината променихме посоката и за два месеца завършихме постановките си" - допълва режисьорът. "За два месеца имахме 6 премиери, тук има страхотна атмосфера за работа." 

Светослав Славчев, секретар на Читалище „Будителите“ 2017 говори за виртуалните и реални техни работи:

"Запознаваме с известни личности и сгради чрез интерактивни способи. Сетивният театър представя "Шестия участък" (мястото с най-много кръчми на старо Габрово), правим и Патилански поход с деца до Соколския манастир."

Но какво е Габрово без шегите и посветения им музей? Срещаме се с Маргарита Доровска, директор на Дома на хумора и сатирата:

"Значимите моменти са 1973 с Биеналето, създало богата мрежа за отношения с карикатуристи от цял свят. В 1975 е открита новата му сграда, бивша кожарска фабрика. Габрово има планета на свое име, открита е на 1 април. Габрово е вече там, където тепърва другите отиват. Хуморът не би трябвало да има граници, трябва да е смел и безграничен. Насериозно - задвижихме инициативата от 90-те за създаване на Център за съвременно изкуство Кристо и Жан-Клод - бившия техникум за текстил."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният директор на БНР Милен Митев

В основата на Радиото са хората

Генералният директор на БНР Милен Митев за поредното партньорство на БНР с Наградите за бизнес и туризъм и за мястото на БНР като обществена медия: "Подкрепяме наградите, защато имат кауза. Събитието свързва по естествен начин бизнеса с благотворителността. Продължаваме да се борим с разбирането от началото на 90-те, че който прави бизнес е..

публикувано на 04.08.24 в 11:38
Награди за бизнес и туризъм

Въображението те прави добър човек

Наградите за бизнес и туризъм, организирани от Балканска медийна асоциация с подкрепата на Министерство на туризма, за трета поредна година бяха връчени на яхта в Несебър.  Не само представители на юридическия и бизнес свят получиха статуетки, но отличени са и най-успешните компании за туризъм - хотели, ресторанти, туристически агенции и общини,..

публикувано на 04.08.24 в 11:02
Валентин Заяков

Валентин Заяков: туризмът - приоритетен отрасъл

Радиокафе гостува на община Несебър. Говорим за развитието на туризма по южното ни Черноморие и предизвикателсвата през летния сезон. Пръв гост е Валентин Заяков - бивш председател на Комитета за физическо възпитание и спорт, експерт по туризъм и експерт в Народното Събрание в Комисията по въпросите на младежта и спорта: "Несебър е един от..

публикувано на 04.08.24 в 10:24

Историята оживява - Копривщенци в Египет - Масърлиете

Днес разказваме за смели българи, готови да се борят с всевъзможни житейски трудности. В името на по-добрия живот на семействата си, те избират пътя на гурбета. При това в далечен и горещ Египет.  Тези предприемчиви българи от Копривщица наричат масърлиете.  Маср - на арабски език това е името на страната Египет.  Предимно в Кайро и Александрия,..

публикувано на 03.08.24 в 16:00
Проект за комплекс България на Георги и Димитър Фингови

Софийски разкази: Архитектите Георги и Димитър Фингови

Изкуствоведът Теодор Караколев, фондация "Български архитектурен модернизъм" за баща и син Фингови: "По-украсените стилове, като сецесиона са по-популярни от модернизма и затова Фингов-баща е сред най-популярните архитекти у нас. След Пловдив, идва в София и работи заедно с арх. Кирил Маричков по множество проекти, като доста училища в София - като..

публикувано на 03.08.24 в 15:00
Явора и Кен

Адресите на любовта - Явора Стоилова и Кен Нагай

Всички са против брака на внучката на Яворов и потомъка на самурай Явора Стоилова е оперна певица със световна кариера, но у нас е по-известна със забележителните си корени. Тя е дъщеря на племенницата на Пейо Крачолов Яворов и най-ревностна негова изследователка Ганка Найденова и на художника класик Васил Стоилов. Кен Нагай е поет,..

публикувано на 03.08.24 в 14:00
Десислава Желева

Усещане за повече уют

Какви са ползите от воденето на читателски дневник, могат ли и възрастните да водят читателски дневник, какво трябва да съдържа той, съпоставка на книжните читателски дневници и Goodreads.  Събеседник   ни е   Десислава Желева - автор, създател на един от първите читателски дневници за възрастни: "Моята учителка във втори клас ни научи, в..

публикувано на 03.08.24 в 11:42