Това, на което сме свидетели преди и след разпускането на 46-ото Народно събрание, показва връщане към нормалността в политиката. Губи силата си противопоставянето на системни партии (на статуквото) и другите – т.нар. партии на промяната. Новите партии, паразитиращи върху вълната от протестите през миналата година, изчерпват бързо ресурсите си, защото няма платформа, която да ги обединява, сплотява и гарантира дълготрайност.
Това коментира пред Радио София политологът Ирена Тодорова, преподавател в НБУ.
„Най-потърпевши сме ние, гражданите, защото това, което се случва в няколко поредни цикъла избори е драматично от гледна точка на публичното управление. Институциите започват да буксуват. Вероятно разместванията са нужни, за да се освежи политическата система. Маркират се нови репери. Очертават се предпоставки за преформатиране на политическата система.“
Крайно време е след изборите през ноември партиите да дадат ясна заявка за силно и стабилно управление, да се изкара един мандат, за да се излезе от поредицата кризи, подчерта Ирена Тодорова.
По думите ѝ демокрацията не е даденост, обществото се възпитава. Но в момента сме в апогей на популизма във всяко едно отношение.
Явно трябваше да преминем през това, за да разберат хората, че партия, която само се обявява против управляващите и срещу непочтеността и корупцията, няма дълъг живот. Нужна е политическа култура и критическо мислене съм събитията.
Относно новия политически проект „Продължаваме промяната“ на Кирил Петков и Асен Василев – Тодорова смята, че е нужно време за да се разгърне и след това може да се правят прогнози. Социологическите проценти за тази партия сигурно ще претърпят промени, когато станат ясни уставът и политическата платформа. Наименованието и начина на представяне по-скоро правят асоциации с проект не на политици, а на предприемачи, които ако не успеят, ще изчезнат по пистата, което имат отвъд политиката.
Проучванията показват затвърждаване на традиционни партии като ГЕРБ, БСП и ДПС, а разместванията се отчитат при по-малките политически субекти „на промяната“. От „Има такъв народ“ се заявиха като антисистемна партия и удържаха на думата си – отказаха да влязат в системата. Иновации като тази едва ли води към успех, допълни още Ирена Тодорова.
С нея разговаря Лъчезар Христов.
Към септември месец загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8% . Към 2010 г., когато “Софийска вода” започва да управлява водите на столицата, загубите са били 60% . В рамките на 14 години ние сме достигнали този процент с намаление с повече от 20% загубите на вода във водопроводната мрежа на град София. Това заяви..
Към края на октомври 2024 г. жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база до 24,124 млрд. лева, показват данните на Българската народна банка. Процентът е увеличение в годишния темп на растеж, тъй като през предходния месец ръстът бе 25,9%. Така за последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на..
В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще преобладава слънчево време. Вятърът ще е слаб с южна..
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..