Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво да ядем, за да няма в организма дефицит на желязо

Желязо има в говеждото месо и жълтъка
Снимка: Ани Петрова, БНР

Желязото е жизненоважен микроелемент за организма. Той е част от хемоглобина, който помага за доставянето на кислород до органите. Желязото също участва в обмяната на холестерола, стомашно-чревните процеси, регулира телесната температура и поддържа имунната система, припомня БГНЕС. Наличието на достатъчно желязо влияе върху състоянието на кожата, косата и ноктите.

Човешкото тяло не може да произвежда желязо самостоятелно, така че единственият източник е храната.

Дневният прием на желязо зависи от възрастта и пола на човека.
Децата трябва да консумират 8 до 10 милиграма на ден. Мъжете на възраст между 19 и 50 години се нуждаят от 8 милиграма дневно. Но жените изискват много повече - до 18 милиграма. Това се дължи на факта, че по време на менструация нивото на микроелементи в женското тяло пада и то трябва да се увеличи.

При недостиг на желязо мускулите и тъканите на тялото престават да функционират нормално, което може да доведе до анемия. Сред възможните причини се разграничават и: голяма загуба на кръв, лошо и нередовно хранене, нарушена абсорбция на желязо.

При анемия се нарушават функциите на сърдечно-съдовата система, имунната, храносмилателната и двигателната система.

За да избегнем последствията от анемията всеки ден трябва да консумираме храни, които съдържат желязо - животински протеини и храни на растителна основа.

Продуктите от животински протеини включват: черен дроб, бъбреци, мозък и сърце, говеждо месо, миди, стриди, пуешко месо, консервирана риба тон, яйца.

Най-много желязо се съдържа в тъмните меса (говеждото е номер едно). Освен това черният дроб съдържа много хранителни вещества с минимални калории. Месото от домашни птици съдържа протеини, селен и цинк, които спомагат за поддържане на мускулната маса.

Други храни с високо съдържание на желязо са морските дарове. При липса на прясна риба, тя може да се консумира в консервирана форма, но в този случай желязото ще бъде много по-малко.

Яйцата съдържат доста голямо количество желязо, което се намира в жълтъците.

Ценният елемент се съдържа още в семена, ядки, черен шоколад, броколи, спанак, нар, киноа, боб.

Какаовите зърна, също като бобовите растения, са богати на желязо.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Форум", 15.04.24: Младите - от ползотворното шляене до умението да оспорват

Новата седмица започваме с нови коментатори във "Форум". А темите, както винаги са актуални, продиктувани от самия живот: Шофирането по българските пътища – водачи на МПС, контрол, безопасност. Законодателни промени, мерки, стратегии. Акции, общество, доверие в институции.  Алкохол и фукане в социалните мрежи. Неизбежност на санкциите...

публикувано на 15.04.24 в 18:10

Инициативата "Дай 5!" насърчава доброволчеството сред младежите

"Дай 5!" казваме, когато отбелязваме онзи момент, в който се справяме добре заедно. "Дай 5!“ се нарича и новата инициатива, на  която ще включи младежи от десет училищни паралелки (от 8. до 11. клас ) и ще им помогне да създадат свои доброволчески проекти, но и да научат много повече за доброволчеството и работата на организации в различни..

публикувано на 15.04.24 в 17:29

Форум събира предприемачи и млади таланти от възобновяемата енергийна индустрия на 18 април

Второто издание на "Презареди кариерата си" ще събере водещи експерти, успешни бизнеси и млади таланти от възобновяемата енергийна индустрия у нас на 18 април. Те ще споделят своите истории на успех и дискутират актуалните тенденции и възможности в сектора у нас. Сред специалните гости на събитието ще бъдат ректорът на УНСС проф...

публикувано на 15.04.24 в 16:54

ММА боецът Вайс Сайфи: Спортът дава на всеки това, което му липсва

В "Добър вечер, София" гостува ММА боецът и треньор Вайс Сайфи, за да поговорим каква е мотивацията при младите хора, за силата на духа и защо спортът е полезен не само за физическото здраве, както и за каузата да преподаваш бойни спортове и тънкостите в тях. Началото Преди да стигне до бойните спортове той тренира лека атлетика..

публикувано на 15.04.24 в 16:16
 Антоанета Тончева

След законовите промени още има дискриминация за пациенти с редки заболявания

След гласуване на последните текстове в Закона за здравето държавата ще осигурява лекарства и медицински храни на хора с рядка болест и след навършване на пълнолетие, ако лечението е започнало преди 18-годишна възраст. Одобрените от парламента промени, обаче, дискриминират пациентите по възраст и по вид заболяване , твърдят..

публикувано на 15.04.24 в 16:03
Проф. Красимир Минкин

Доплащането за дълбоката мозъчна стимулация е законно, но неморално

Пациенти с напреднал Паркинсон вече трябва да доплащат за дълбоката мозъчна стимулация , съобщиха специалисти пред БНР-Радио София. Методът, който е напълно безплатен за пациентите от 2019 година, сега ще им струва 6000 лв . Хората с вече имплантирани устройства ще заплащат над 4000 лв. при подмяна на батерията , а това се налага на..

публикувано на 15.04.24 в 15:09

Изложба в памет на Ани и Явор с важни послания към обществото

"Ключът е Любовта: Светът през очите на Ани и Явор" е изложба в памет на Ани и Явор. Това специално събитие е посветено на паметта на двамата невероятни творци, които напуснаха този свят твърде рано. Техните таланти и вдъхновяващи творби ще бъдат отбелязани и почетени на открито в градинката пред Народния театър в София. Два млади живота..

публикувано на 15.04.24 в 14:28