Документалните филми „Стражарите на нашата съвест" и "Мъже : жени, 1 : 1" - гости в студиото са режисьорът Станислав Дончев и сценаристът Теодора Стоилова:
"Документалното кино е голямата ни любов. "Стражарите на нашата съвест" са с най-омразните професии - контрольорите в градския транспорт и тези, които слагат скобите, наричат себе си "скобари". Опитахме се да влезем в тяхната гледна точка, да проследим в дълбочина техните емоции. Хората, които работят там, постоянната агресия ги променя. Дори в началото да са били добронамерени, с времето не остават такива (Теодора).
Основен проблем на държавата е, че има хаос, който предизвиква агресия. Изследваме сблъсъка на ниско ниво. Тези хора са на фронта срещу гражданите. Търсим неизследвани проблеми (Станислав).
Най-често се прибират след работен ден смазани. Героите ни Добромир и Надя изживяват случките по няколко дни. И двамата са удряни. Надяваме се чрез изкуството да поставяме зрителите на мястото на другия (Теодора).
Остават само най-коравите.Но те си отнасят проблемите вкъщи (Станислав).
Филмът ще бъде представен на "Златен ритон" в края на ноември в Пловдив, ако фестивалът се състои. После искаме да представим филма на контрольорите и "скобарите" (Теодора).
Другият филм е началото на една поредица със социална насоченост. Героинята е футболна съдийка. Изследваме доколко тя е толкова добра, колкото мъжете. Димитрина е нейното име, тя се занимава с мъжки неща. Има правоспособност и като капитан на кораб. Интересно ни е дали мъжете имат респект към жени-съдийки, както към мъжете (Теодора).
Опитваме се да хванем тънките предразсъдъци в ежедневието спрямо нея. Затова прибягваме към скрита камера. Не искам да слагам краен срок, това е документално наблюдение (Станислав)."
Дали и самите Теодора и Станислав не са своеобразни стражари на нашата съвест? Поне при тях нещата се 1:1.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..