Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Атанасов: Бебетата до 1 година и тийнейджърите – с най-голям риск сред децата от тежко боледуване от Covid-19

д-р Цветелина Великова и д-р Александър Атанасов
Снимка: Радио София

България е феномен по-ниско ваксинационно покритие и рекордьор по смъртност от Covid-19. Шанс за промяна обаче има. Около това се обединиха гостите по темата в студиото на Радио София - имунологът д-р Цветелина Великова, педиатърът д-р Александър Атанасов и студентът в МУ Пловдив Даниел Георгиев. Тримата заедно са администратори на популярната Фейсбук група „Ваксини“, чиято цел е да разобличава митовете за ваксините и да консултира колебаещите се, като ги насочва към базирана на доказателства достоверна информация.

„На мен ми се искаше населението в България да вземе информирано решение и да избере да се ваксинира, мислейки за здравето си на първо място и за здравето на своите близки. Възможно е тези зелени сертификати да са нашия шанс, за нашата страна да постигне по-голямо ваксинационно покритие“, каза имунологът д-р Цветелина Великова.

Според д-р Александър Атанасов мярката "зелен сертификат“ е закъсняла и недостатъчна.

„Надявам се да има своя положителен ефект. Сутринта влязох в социалните мрежи и видях, че внезапно пред ваксинационните центрове са се оказали опашки от хора, които кой знае защо в предишните дни ги нямаше там. Важен е крайният резултат, в крайна сметка“, каза педиатърът.

Той добави, че дифузното разпространение на вируса може да бъде овладяно с двуседмичен локдаун.

Българинът има много ниска критичност към информацията, която получава, добави студентът в МУ Пловдив Даниел Георгиев.

„Всеки, който има интернет, може да напише, каквото и да е. В един момент, липсата на критичност довежда до това, че другата страна веднага вярва, на това което се пише, няма проверка за него в източници, които са име в науката, в медицината. Това не е правилно", каза студентът.

Според д-р Великова не е дискриминация, че хората които имат наличие на антитела не са включени в зеления сертификат.

Предишно боледуване, не предпазва от следващо преболедуване, което да е тежко и фатално. Знаем, че ваксината предпазва от по-тежко боледуване и почти 100% предпазва от смърт“, добави тя.

По думите й, наличието на антитела след преболедуване не е противопоказание за ваксинация.

„Имунната система е изключително интелигентна и комплексна, която може много добре да се регулира. При наличие на антитела, ваксинацията би оптимизирала имунния отговор, без това да доведе до никакви вредни ефекти за организма“, каза д-р Цветелина Великова.

Според педиатъра д-р Александър Атанасов, в детска възраст симптомите на Covid могат да бъдат много неспецифични.

„Covid в детска възраст, особено в по-ранна детска възраст, може да протече със симптоми на ринофарингит, т. е. с хрема и кашлица. Това, което е по-притеснително и може да насочи да мислим в посока на коронавирусна инфекция е висока температура, без други симптоми, при по-големи деца. Фебрилитет с обрив или конюктивит. Всеки един нехарактерен симптом в тази ситуация може да бъде симптом на коронавирус“, каза лекарят и добави, че коронавирусната инфекция не е безопасна за децата.

„Има две най-рискови групи за по-тежко протичане и летален изход – бебетата до 1 година и тийнейджърите. Това е световната статистика на УНИЦЕФ“, каза д-р Атанасов.

Подробности можете да чуете в интервюто на Катя Василева с д-р Цветелина Великова, д-р Александър Атанасов и Даниел Георгиев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Незаконно сметище тормози жителите на гр. Елин Пелин

Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..

публикувано на 28.11.24 в 17:55

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56
Продуцентът Дилян Калчев и режисьорът Даниел Ненов

"Чистота или смърт" - историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност

Документалният филм  "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях.  На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..

публикувано на 28.11.24 в 16:55

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36

Актуализацията на бюджета на София отпадна от дневния ред на СОС

Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..

публикувано на 28.11.24 в 13:14