Паметникът на Бузлуджа е най-вълнуващото и вдъхновяващо произведение на архитектурата в България, но изоставено. Казва го младата архитектка Дора Иванова, която не е живяла и ден от времето на българския социализъм.
За пръв път тя посещава върха през 2014 г., докато учи архитектура в Берлин. След основаването на фондация „Проект Бузлуджа“ активно работи за опазването на паметника.
„В изключителното творение видях сграда с потенциал. Може да носи приходи, интерес, позитиви. Да обединява. Да бъде място, в което да показваме уважение към миналото си, да отчитаме грешките и да вървим напред“, каза пред Радио София арх. Дора Иванова.
Обектът неслучайно привлича туристи, кино и музикални проекти, влиза в международни класации, включително и на изоставени архитектурни обекти, бил е повод за фотоизложби и документални филми.
Преди дни приключи една част от възстановителните дейности. Мозайките (около 1000 кв. м) в монумента бяха обработени и предпазени за тежките зимни условия.
Според арх. Иванова целта е да се запази това, което има в момента, не да се възстанови изцяло паметникът, защото така пък би се заличил периодът от последните 30 години.
Тя е убедена, че сградата може да бъде полезна по нов начин и с нови функции.
„Важното е да има диалог, да знаем и да помним какво се е случвало. Ако паметникът се заличи, ще загубим и като изкуство, и като история“, подчерта специалистът.
Монументът, открит през 1981 г., е проектиран от изключителния български архитект Георги Стоилов. Но инициативата за възстановителните и консервационни дейности се подкрепя не само от него, а и от много граждани и институции.
В изграждането са участвали около 6 хиляди души.
В момента се изготвя подробен план за опазване и управление. След кампания са намерени осиновители на мозайките. Анализира се начинът, по който сградата ще може да се използва наново. Нужен е холистичен подход. Това е предизвикателство за експертите. Вече се работи по бизнес плана и по финансовите модели.
„Мястото е много привлекателно за туристи, за събития. То трябва да разказва история. Противоречиво е, но трябва носи диалог, а не конфликт“, допълни още арх. Иванова.
С нея разговаря Гергана Пейкова.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..