Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо парк „Клептуза“ във Велинград тъне в разруха

Снимка: Ива Дойчинова

Иван Велчев е роден във Велинград. Там е завършил средното си образование. Животът му така се завърта, че той се мести в Казанлък, но родната му къща в курортния Велинград остава. Там и досега прекарва летата си. 

Днес Велчев пише за местния вестник „Темпо“. Част от публикациите му са свързани с разрушените настилки във Велинград и строителните разрушения в парк „Клептуза“.

„Това означава, че аз знам проблемите на града, участвам във всички мероприятия, дарител съм във всички кампании, които се организират“, каза в ефира на Радио София Иван Велчев.

Баща му е последният кмет на с. Лъджене до 1948 г, когато се образува Велинград и Лъджене става квартал.

Болката му днес е от това, че градът е разделен на две – от едната страна са хотелите, а от другата страна е градът.

„Кметът и общината са избрани от гражданите, а не от туристите. Туристите идват и си заминават. Градът, проблемите и хората остават. Много се робува на бизнес интереси, които нямат нищо общо с интересите на града“, добави Велчев.

По думите му, общината се превърнала в „черна дупка“ за проблемите на гражданите.

Разрухата на парк „Клептуза“ не е тръгнала от моя мандат. Това каза в ефира на Радио София кметът на Велинград д-р Костадин Коев.

„Това, което аз съм направил в моя мандат, още в самото начало се констатираха всички незаконни строителства и се издадоха заповеди по ЗУТ (Закон за устройство на територията), защото всички предишни заповеди, които са издавани от предходни кметове са били по ЗОС (Закон за общинската собственост). Тези заповеди, които аз съм издал, настъпи една сага със съдебни дела“, каза в ефира на Радио София д-р Костадин Коев.

Той добави, че към момента има над 10 заповеди, които след съдебно решение са потвърдени.

„В момента там се премахват всички незаконни постройки. След като се събарят, естествено ще има и боклуци, но в понеделник (б.а. 6 декември) ще дойде голям контейнер, защото няма как всички тези боклуци да се съберат на един път. Всичко ще бъде изнесено на точно регламентирано място и изчистено“, каза д-р Коев.

Подробности можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Агенция "Митници" със съвети как да получим без затруднения пратките си за празниците

Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..

публикувано на 22.11.24 в 09:34

Южен вятър вдига градусите в София до около 16°, вечерта - застудява

Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..

публикувано на 22.11.24 в 07:35

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15