Юн Сун На е отдавна след любимките на Джаzz+ фестивал, гостувала е неколкократно в София и винаги с удоволствие откликва на поканите ни. Вече "Слънчев джаз+" представи пилотния сингъл на новия си албум за пробуждащия се свят, сега е ред на самата авторка:
ЛФ: Кое е по-лесно за теб - да пееш собствена музика или написана от Ленърд Коен например?
ЮСН: Имам усещането, че това ми е първи албум, че започвам от нулата.
ЛФ: Имаш 11 парчета, защото е 11-и ли?
ЮСН: Не, съвсем случайно стана. Много исках да запиша парчетата си, но не можех да дойда във Франция, границите бяха затворени. Когато мениджърът ми се обади, че мога да тръгвам, бях написала 11 и веднага влязохме в студиото с тях.
ЛФ: Има ли нещо в корейската митология, свързано с числото 11?
ЮСН: Не съм търсила, две единици…
ЛФ: Може би двоен дебют?
ЮСН: Защо не, много е добро като обяснение.
ЛФ: Автобиографичен ли е?
ЮСН: По-скоро е интимен дневник. Освен че писах музика, текст, аранжименти, направих и корицата. Бях съвсем сама и ако не се е получил добре, грешката е моя, още по-добре, ако се е получил, отговорността си е 100% моя. Не мога да лъжа, такава съм.
ЮСН: Не съм и предполагала, че ще запиша албум изцяло със собствени композиции. Развълнувана съм – на сцената ще съм с различна формация.
ЛФ: Стори ми се, че открих тромпета на Ерел Бесон, с която бяхте заедно в Кутанс преди години?
ЮСН: Да, в албума съм с тромпета на Ерел, тя бе много мила да се съгласи да се включи. Но в турнето сме квартет с пиано, бас и китара и реаранжирам нещата. Да, вярно, че работата е почти двойна, нищо, че парчетата са същите. Албумът е нещо допълнително, предпочитам свободата на сцената, удоволствието отново да съм пред публика. По време на ковида предпочитах да съм заобиколена от музиканти и да работя. Въобще не съм уморена от това, напротив, много съм щастлива.
Продължението на разговора ни - в петък пак тук и в ефира на Радио София след последните новини на деня.
С концерт, посветен на проф. Павел Герджиков, започнаха Ноемврийските музикални дни в Перник. Концертът бе под наслов „На учителя с любов“ и в него участваха преподаватели и студенти от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. В памет на именития оперен певец, режисьор и педагог в изложбената зала „Любен Гайдаров” на Художествена..
Тази вечер ще бъде премиерата на балета "Ромео и Жулиета" в Софийската опера и балет. Публиката ще види един класически спектакъл с модерни елементи, вдъхновен от пиесата на Шеспир и музиката на Сергей Прокофиев. Спектаклите на „Ромео и Жулиета“ са само четири и ще бъдат днес и на 8, 9 и 10 ноември. В главните роли ще танцуват Марта Петкова, Фредерико..
Българската публика ще има шанса да присъства на първото съвместно музициране на двама забележителни изпълнители - австрийския цигулар Райнер Хонек, дългогодишен концертмайстор на Виенската филхармония, и пианистката Пламена Мангова, която има впечатляваща международна кариера като солист и камерен музикант. Двамата са в София по покана на камерния..
Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..
На 91-годишна възраст почина джаз иконата Куинси Джоунс. „Тази нощ с пълни, но разбити сърца, трябва да споделим новината за кончината на нашия баща и брат Куинси Джоунс. И въпреки че това е невероятна загуба за нашето семейство, ние празнуваме великия живот, който той изживя, и знаем, че никога няма да има друг като него“, се казва в изявление на..
Часове преди световноизвестният цигулар Васко Василев да излезе на сцената за разпродадения преди повече от месец концерт, ученици от столични гимназии ще имат шанса на 5 ноември да посетят безплатната прожекция в НДК на документалният филм „Vasko & The Violin“. Идеята е на авторите и продуценти на филма – телевизионните журналистки Лора..
Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...