"Преди седем години всъщност, едни ученици поискали от фондацията пари за да направят нещо добро. И така, след това се ражда тази инициатива всяка година да обявяваме конкурс за да финансираме проекти на ученици с благотворителна цел", каза Рашева.
Тя сподели, че за всичките тези години са получили около 200 проекта, като те са в три основни области: ""Грижа за деца, или ученици лишени от родителски грижи, или възрастни хора в нужда", това е първата тема, втората е "Съхраняване на музикалното ни наследство" и третата е "Екология"", каза тя.
Рашева поясни, че финалистите се избират от жури, което тази година е седемчленно. По думите й на първо място е класиран проекта "Мисия Ромбана" на осмокласничката Алина Ставрева от гр. Ямбол. С него тя запознава хората с един феномен от българския фолклор, а именно лазаруването в село със смесено българско и гръцко население.
На второ място е отличен проекта на две момичета от Русе, които са обърнали внимание на темата за деца лишени от родителски грижи и предлагат с общуване и преживяване да се сближат и да се сприятелят с тези деца, а също така залагат и на извършването на екологични дейности, каза Рашева.
Тя добави, че на трето място са класирани две момичета от Бургас, чиито проект "Българските шевици - мост между поколенията" свързва чрез везбарството деца лишени от родителски грижи с възрастни хора, които имат потребност да предадат това свое умение.
На четвърто място по думите й е класиран проекта на две момчета от Варна, чиято цел е да събудят внимание в обществеността за вредата от изхвърлените фасове, а на пето място е отличен проекта "Съхрани природата - промени града", чиято цел е разделното събиране на отпадъци.
Шестото място е дадено на ученици от гр. Бухово, като целта на проекта им "Тайните пасища на Чичовите конье" е да популяризират фолклора на този край.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са адвокат Николай Хаджигенов и главният редактор на сайта kaldata.com Светлин Желев. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха в понеделник бяха: - Казусът с избор на председател на Народното събрание - Групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет внася доклад за промяна на..
Яница Атанасова е танцов артист, хореограф и преподавател в Нов Български университет, един от тези артисти, който смело представят своите спектакли на различни места в България. Тази седмица авторският й танцов пърформанс “Шило“ ще бъде представен в РЦСИ "Топлоцентрала“. Тя бе гост в предаването "Радиокафе“, за да разкаже повече...
Български дарителски форум представи Годишния анализ на дарителството в страната през 2023 г. Близо 138 милиона лева са дарили компании, фондации и физически лица. С това се бележи ръст от 11% на даренията в България през 2023 г., спрямо 2022 година. С 48% компаниите в страната остават най-големият дарител, следвани от фондациите с 33% от..
В следващите три години в бюджета на България могат да постъпят допълнително 1,4 млрд. лв., ако бъдат повишени акцизите на тютюневите изделия на три равни стъпки. Това ще бъде свързано с поскъпване на цигарите с 13-14% годишно, според икономиста д-р Димитър Събев от Института за икономически изследвания на Българската академия на науките. Пред..
Министерството на правосъдието публикува за трети път за обществено обсъждане проект на Закон за несъстоятелност на физически лица. Приемането на закона се забави не само заради политическата криза в страната, но и поради сериозните възражения на правната общност към някои елементи на предлаганата концепция. Проектът беше приет на първо..
На днешната дата, 18 ноември 1989 година, българската опозиция провежда първият масов митинг в София, на площада пред Храм-паметника “Св.Александър Невски“, непосредствено след отстраняването на 10 ноември на дългогодишния генерален секретар на ЦК на БКП и председател на Държавния съвет, Тодор Живков.Сред ораторите на този свободен митинг са..