Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Дейвид Пасиг: Страхът определя решенията на Путин

Снимка: passig.com

Путин е пълен със страх, че отново някой ще нахлуе в страната му, както е правила преди години Франция и по-късно – Германия. В неговата глава създаването на буферни зони е изключително важно. И когато вижда, че НАТО наближава неговите граници – полудява. И прави неща, които дори той не може да си представи. Ние сме все още много примитивни хора, движени от страха.

Това каза израелския футурист Дейвид Пасиг на Международния форум за иновации Innovation Explorer, който се провежда в София.

Проф. Пасиг е съосновател на Американска футуристична консултантска агенция, преподавател, консултант и автор на бестселъри, специализиран в технологично, социално и геополитическо бъдеще на света.

Досега е предвиждал няколко от събитията, които променят историята и света. През 90-те предупреждава, че в началото на 21 в. предстои терористична атака върху световен символ, няколко години по-късно Ал Кайда унищожават кулите близнаци. 10 години по-рано предсказва сривът на световните пазари през 2008 г.

Действията на Русия днес спрямо Украйна проф. Дейвид Пасиг е предвидил в своя книга още преди 10 години.
На форума той допълни:

„С точната методология беше абсолютно ясно, че Русия няма да приеме стратегиите и развитието на света след разпада на Съветския съюз през 1990 г. И това е заради огромния страх, който движи Русия.

Сърцето ѝ е много близо до западната ѝ граница и е много лесно да бъде достигнато. Това е записано в тяхното ДНК – всеки век досега един или два пъти някой се е опитвал да проникне в Русия и да превземе нейното икономическо и политическо сърце. Тя от години се старае да образува буферна зона около западната си граница. Когато СССР се разпада, Русия всъщност се връща 150 години назад в историята си. Без никакви буферни зони.“

По думите на учения, историята показва, че докато не успокоиш страховете на агресора, той няма да спре. Той ще продължава, защото страхът му продължава да расте.

Другият начин да се реши проблема е - останалите страни много ясно да дадат знак, че ще има много последствия от действията на Путин. Той в момента не разбира това, защото вярва, че така е организирал ситуацията, че ще може да издържи на много обстоятелства през следващото десетилетие.

Повече за и от лекцията чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Бунев

Петър Бунев: За нужната промяна в жп транспорта един мандат няма да е достатъчен

Българските железници са в по-лошо състояние отколкото преди 30 години. Няма развитие през годините. Средствата са недостатъчни за поддръжка, да не говорим за нови линии. Европейското финансиране е за определени линии и за европейските коридори. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Бунев , председател на Синдиката на железничарите..

публикувано на 21.01.25 в 15:48

Васил Петров – 30 години в музиката

Тази вечер (21 януари 2025 г.), в Зала 1 на НДК, легендарният джаз изпълнител Васил Петров празнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл. Заедно с него на сцената ще излязат музикантите от Плевенската филхармония с маестро Христо Павлов и специалните му гости - Хилда Казасян, цигуларката Зорница Иларионова и аржентинската..

публикувано на 21.01.25 в 14:23

Световно признати музиканти ще свирят със Софийската филхармония на 23 и 30 януари

Пьотър Илич Чайковски – Концерт за пиано и оркестър №1 и Модест Мусоргски/Морис Равел – "Картини от една изложба“ са двата концерта, на които публиката може да се наслади на 23 януари 2025 г. в зала „България“. Гостуващ диригент на Софийската филхармония ще бъде Ана Мария Патиньо-Осорио от Колумбия, а на пианото ще видим Наталия Милщайн от Фрнация...

публикувано на 21.01.25 в 12:04
Петко Желязов и Кристина Тужарова

Започва нов цикъл от популярни лекции, посветени на историята на българското изкуство

Тази година започва нов цикъл от популярни лекции, посветени на историята на българското изкуство. Лекциите, обединени под заглавието "Два века изкуство в България", ще се проведат в Център 24. Цикълът от осем лекции ще проследи сложната и многопластова картина на културните и художествени процеси, които съпътстват развитието на България от началото на..

публикувано на 21.01.25 в 11:46

Избират нов председател на Софийския градски съд

За днешния ден е насрочен изборът на председател на Софийски градски съд (СГС). Двама бяха кандидатите за председател на един от най-натоварените съдилища в страната - досегашният председател Алексей Трифонов и неговият заместник Руси Алексиев, който е бивш прокурор. Трифонов обаче в течение на процедурата се отказа и поиска да бъде възстановен на..

публикувано на 21.01.25 в 10:10

В страната ни се преработват около 30 хил. тона текстилни отпадъци

Генерирането на текстилни отпадъци е проблем, тъй като основната им крайна дестинация са сметищата. Поради безпрецедентно високите количества дрехи, които се произвеждат, консумират и биват изхвърлени, сегашният линеен модел – „вземи-направи-изхвърли“ оказва огромен натиск върху планетата – нейните ресурси, околна среда и климат. Важният преход към..

публикувано на 21.01.25 в 09:02

Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства

От днес влиза в сила забраната за износ на определени лекарства. Преди седмица служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, в която е указана забраната. Целта на крайната мярка е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските пациенти, опазване на тяхното здраве и гарантиране на непрекъснатост на..

публикувано на 21.01.25 в 08:29