По темата пред Радио София говориха Джейн Димитрова и Велин Керков, основатели на стартъп "FoodObox". Живяла в Италия, Димитрова сподели, че в Западна Европа подобен тип апликации са много разпространени и тя е взаимствала идеята оттам.
"Аз, като потребител откривам нови заведения и те обикновено са близо до мен в квартала. След това, ако ми харесат ще повторя, и като нормален клиент", каза Димитрова и добави, че по този начин освен, че храната не се изхвърля се пестят пари.
Тя сподели, че след като потребителят свали апликацията и види картата с обекти, които предлагат "храна за спасяване" той си резервира кутията, след което трябва да отиде на място малко преди да затвори заведението, и да я вземе. Отстъпките са между 40-50 до 100%.
Димитрова каза, че освен ресторанти, пекарни, сладкарници, също така са се присъединили и производители на храна.
"Много често имат цели партиди с изтичащ срок, ние сме се погрижили, като имаме склад в центъра на София, в който те носят храна и ние я продаваме оттам с удобна локация за вземане", допълни тя.
По думите на Велин Керков, по този начин производителите на храна спестяват пари от бракуването на стоките, както и от транспортирането им, и същевременно печелят клиенти. Димитрова каза, че до момента приложението има около 10 хиляди потребители, като са предимно млади хора и майки с деца готови да опитат нещо ново за нашия пазар.
"Има хора, които са нуждаещи се и не могат да си позволят тази храна. Именно те купуват най-вече кутиите, които са със 100% отстъпка", допълни Димитрова. Също така отделно се правят дарителски кампании, като двамата са дарили храна с техни лични средства на бежанци от Украйна.
Отделно Димитрова и Керков споделиха, че организират събития, на които приготвят храна с отпадъчни продукти, като например обелки от банани.
"Такива рецепти предвиждаме за нашата поредица от събития "Храната, която не би изхвърлил"", поясни Димитрова. Тя каза още, че следващото събитие ще се проведе във Варна, където ще бъдат събрани на едно място устойчиви варненски стартъпи, които произвеждат продукти и стоки от рециклирани материали.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..