Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светият Граал – легенда или реалност?

Снимка: Pixabay

Една от най-красивите легенди е тази за Светия Граал. Тя не съществува за Източноправославната църква, а е свързана с рицарството. Специалистът по религиозна мистика и водач на туристически групи д-р Зеев Бен Арие разказа пред Радио София какво представлява Светият Граал и защо години наред той е търсен.

По думите му, най-старите записани истории свързани с чудодеен предмет наричан “Грей”, или ”Граал” са от средновековието. Става въпрос за потир от камък, и който се окаже в съприкосновение с него започва да има видения. Той поясни, че докосналият се до светинята има чувството, че е присъствал на сцени, за които може и да не е чувал, а след като трансът му премине и потърси източници, които да ги описват се оказват до последен детайл точно такива.

“Следващият етап е да тръгне да търси Граала. Не случайно са започнали да търсят Светия Граал рицарите, тръгнали на кръстоносен поход. Предполага се, че става дума за потира, в който Христос е наливал вино на Тайната вечеря и го е подавал на учениците си с думите: “Това, което пиете е моята кръв”. Смята се, че по време на разпятието учениците са донесли потира до кръста му и в него наистина е паднала кръвта му, особено, когато един от римските войници уж по милост го пробожда в сърцето и той умира”, каза д-р Арие.

По думите му, тази чаша с форма на пясъчен часовник има отношение и към възкръсването и оттогава се е смятало, че този потир носи благоденствие на страната, в която се намира а понеже точно по това време е бил в Юдея, страната е била благоденстваща. Той сподели, че след като дирите на чашата се изгубват, търсенето започва от тамплиерите, които са били най-организираните и най-строгите монаси.  

Д-р Арие заяви, че според друга версия Светият Граал не е материален предмет, а духовен, като изчезналият еврейски храм, където е била струпана цялата духовност, но едновременно с това е бил място на жертвоприношения.

“В това отношение Христос прави най-сериозното жертвоприношение, той жертва Себе си, за да изкупи греховете на света”, каза д-р Арие и допълни, че Иисус Христос в една от проповедите казва, че ще срине съществуващия храм и ще го изгради за три дни. Той наистина успява да срине съществуващия духовен ред и чрез Въскресението Си да го изгради наново, но вече не само за един народ, а за много.

“През средновековието църквата е била догматична и е наказвала всяка проява на свободомислие. Чрез легендите за Светия Граал е можело да бъдат загатвани много истини, но не винаги. Не случайно Филип Великолепни е забранил Ордена на тамплиерите и е преследвал всеки, за когото се е смятало, че е имал връзка с тях. Тогава се появяват алтернативни затворени общества, като тези на илюминатите например”.

По думите на д-р Арие, със Светия Граал са свързани архитектурни обекти в Западна Европа, като в определени елементи може да се открият пиктограми свързани с легендите, както и подземия, проходи и др.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лили Големинова

На Цветница с Лили Големинова

Лили Големинова е една от емблемите на Радио София. На имения ѝ ден е само музикален редактор, но и следващата неделя е автори и водещ на неделното Радиокафе: "Много се радвам, че празнувам на този ден. И аз съм кръстена на баба си, една изключителна жена. Много е направила за кариерата на дядо ми, имала е музикални амбиции, но я е оставила заради..

публикувано на 28.04.24 в 10:53
Д-р Иглика Мишкова

На Цветница с Иглика Мишкова

Вторият именик на Цветница, който ни гостува в Радиокафе е етнологът д-р Иглика Мишкова: "Кръстена съм на баба си. Игликата е едно от първите цветя, разбира се - и билка. Ползва се при венци, за лечение, има значението си в културата ни. Първото на Цветница е донасяне на върбовите клонки пред домашната икона и събиране на най-близките хора. На..

публикувано на 28.04.24 в 10:07
Цветанка Йотина

На Цветница с Цветанка Йотина

Цветанка Йотина – Кмет на Община Мирково на имения си ден е първият гост на Радиокафе навръх Цветница: "Обичам си Мирково, всичко, каквото е по силите ми го правя. Кръстена съм на мойта баба, вече имам и внуче, най-малкото, много е хубаво да се въпроизвежда името. Всеки българин трябва да носи вярата в себе си. Вчера в Мирково имаше лазарки. Вчера..

публикувано на 28.04.24 в 09:53

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56