Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светият Граал – легенда или реалност?

Снимка: Pixabay

Една от най-красивите легенди е тази за Светия Граал. Тя не съществува за Източноправославната църква, а е свързана с рицарството. Специалистът по религиозна мистика и водач на туристически групи д-р Зеев Бен Арие разказа пред Радио София какво представлява Светият Граал и защо години наред той е търсен.

По думите му, най-старите записани истории свързани с чудодеен предмет наричан “Грей”, или ”Граал” са от средновековието. Става въпрос за потир от камък, и който се окаже в съприкосновение с него започва да има видения. Той поясни, че докосналият се до светинята има чувството, че е присъствал на сцени, за които може и да не е чувал, а след като трансът му премине и потърси източници, които да ги описват се оказват до последен детайл точно такива.

“Следващият етап е да тръгне да търси Граала. Не случайно са започнали да търсят Светия Граал рицарите, тръгнали на кръстоносен поход. Предполага се, че става дума за потира, в който Христос е наливал вино на Тайната вечеря и го е подавал на учениците си с думите: “Това, което пиете е моята кръв”. Смята се, че по време на разпятието учениците са донесли потира до кръста му и в него наистина е паднала кръвта му, особено, когато един от римските войници уж по милост го пробожда в сърцето и той умира”, каза д-р Арие.

По думите му, тази чаша с форма на пясъчен часовник има отношение и към възкръсването и оттогава се е смятало, че този потир носи благоденствие на страната, в която се намира а понеже точно по това време е бил в Юдея, страната е била благоденстваща. Той сподели, че след като дирите на чашата се изгубват, търсенето започва от тамплиерите, които са били най-организираните и най-строгите монаси.  

Д-р Арие заяви, че според друга версия Светият Граал не е материален предмет, а духовен, като изчезналият еврейски храм, където е била струпана цялата духовност, но едновременно с това е бил място на жертвоприношения.

“В това отношение Христос прави най-сериозното жертвоприношение, той жертва Себе си, за да изкупи греховете на света”, каза д-р Арие и допълни, че Иисус Христос в една от проповедите казва, че ще срине съществуващия храм и ще го изгради за три дни. Той наистина успява да срине съществуващия духовен ред и чрез Въскресението Си да го изгради наново, но вече не само за един народ, а за много.

“През средновековието църквата е била догматична и е наказвала всяка проява на свободомислие. Чрез легендите за Светия Граал е можело да бъдат загатвани много истини, но не винаги. Не случайно Филип Великолепни е забранил Ордена на тамплиерите и е преследвал всеки, за когото се е смятало, че е имал връзка с тях. Тогава се появяват алтернативни затворени общества, като тези на илюминатите например”.

По думите на д-р Арие, със Светия Граал са свързани архитектурни обекти в Западна Европа, като в определени елементи може да се открият пиктограми свързани с легендите, както и подземия, проходи и др.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 18.02.25: САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия

Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..

публикувано на 18.02.25 в 19:14

Жители на "Кремиковци" на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района

Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..

публикувано на 18.02.25 в 18:24

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46