Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училище на Земята

6
Бъдещата класна стая на открито в 47 СУ „Христо Данов“ в София
Снимка: радио София

С кого строим класната стая на открито в 47 СОУ „Христо Г. Данов“ в София на 14-15 май?

Тази седмица учениците от 47 СОУ „Христо Г. Данов“ в кв. Иван Вазов, в София ще се сдобият с градска зеленчукова градина и с класна стая на открито в двора си. На 14-15 май родители, учители, доброволци се събират, за да изградим разчупено и модерно място за срещи и учене на открито по проект на арх. Християн Георгиев. Събитието ще се осъществи със съдействието на район Триадица, Столична община, по проект „Партньорство за красива и чиста България", част от дългосрочната програма „Място България“ на сдружение „БГ Бъди активен“ с финансовата подкрепа на „Coca Cola Foundation“.

Мариела Младенова е зам-директор и класна на 2-В клас:

"Училището съществува от 1909 като 7-ма мъжка, през 1943 е разрушено от бомбардировките и е възстановено със средства от съкварталците. При комунизма е спортно училище, а в последните 30 години е СОУ - едно от предпочитаните в София.

Винаги търсим резултат, образованието не е самоцел. Има изключителни постижения, в школата по художествена гимнастика излязоха шампионки. Имаме първенци в олимпиади по биология, в регионални математически състезания.

Добро училище го правят преподавателите. При нас цари позитивен тон. Работим по проекти като квалифицираме педагогическите специалисти. След 7 клас имаме предприемачество. Модернизираме класните стаи, осигуряваме съвременна образователна среда, всеки ученик се развива по собствен темп.

В училището се обучават 445 деца. По обяд, когато времето позволява, те са навън. Опитваме се да облагородим пространството, за да са сред природата. Имаме добри игрища, танцови клубове - искаме всичко да се случва в училището, за да улесним родителите. "София учи на открито" е прекрасна инициатива. Представители на инициаторите от сдружение "Безопасни детски площадки" още от зимата се заеха с градинката - виждаме чери домати, босилек. Имаме идея за лятна занималня тук, в двора. Това ще е прекрасно пространство за децата.

Мечтая си част от нашите ученици да дойдат на нашите места."

Ванеса Калинова от 12 клас говори за танцовата формация VS Dance:

"Занимаваме се с хип-хоп, танци на токчета и дори 2 в 1 - хип-хоп на токчета. Работим с деца до 5, та до 35+. Стигнахме до полуфиналите на "България търси талант". Виктория Димитрова е създателят на нашата зала. Отидох там и не можех да си тръгна. Фенка съм на олд-скула в хип-хопа.

Имаме три отбора. Всички в едно бяхме на "България търси талант". 

В тях са и Мирослав Узунов - на 13 г. и Виктор Казаков - на 12:

"Преди танцувахме в друго студио, но прогресът там бе хаотичен. В началото е по-трудно, отколкото изглежда на клипчетата. Те са с професионалисти. Синхронът е много труден, но като сме заедно от много време се получава.

Всеки ден сме в студиото. Събота и неделя са по 7 часа. Доизграждаме и наблягаме на грешките."

Димитър Божилов, кмет на район "Триадица" също има какво да каже по темата:

"Ученето на открито е страхотно. Такива примери съм виждал и в северните държави. Атмосферата навън също е толкова градивна. Създадохме програма "Отворени училищни дворове" и за съседите. Израснал съм в училищен двор и знам колко е полезно." 

Целият разговор с г-н Божилов - тук.

За проекта "Пътуваща класна стая" говорим с Наталия Тодорова, местен координатор на “The Beit Project – Sofia” и Силвия Бехар, част от екипа:

"Европейският едноименен проект трансформира градската среда. Събираме учениците в района на Античен комплекс "Сердика" - "машина на времето", с всяка стъпка минаваш в различни епохи. Срещаме деца, които иначе не биха могли да се видят. Въвличаме ги в динамичен процес, караме ги да работят в екип и за 1-2 дни да изработят съвместен проект.

За всеки от класовете програмата е 2 дни, целият проект е 3 седмици. Не им даваме информация на готово. Градската среда е като отворен учебник. Крайната цел е да изработят 3-минутни видеа по важна за тях тема. Можем да научим много от тях. Гледната им точка е много по-различна.

Даваме на децата елементите да си построят пътуващата класна стая. Тези елементи преди това са били използвани в Барселона и в другите градове, участващи в проекта. През септември е следващият етап - 6 софийски училища, вкл. училище "Брайл" за деца с нарушено зрение. Във втория ни проект бяхме включили деца с нарушен слух и те учеха другите на жестомимичния език.

Всеки, който мине покрай нас през Купола на Ларгото, може да участва в интервютата, които децата правят. Правим и финална презентация, отворена за гражданите."

Кристиан Михайлов е един от доброволците, познат ни е от Асоциацията по роботика и автоматизация (ПАРА):

"Видях инициативата във ФБ на "Безопасни детски площадки" и обичам да помагам. Ще е прекрасно във всяко учи

лище да има такава класна стая. Това не е стандартната стая, прави впечатление, че не се изискват много ресурси. Вчера си говорихме с останалите доброволци и родители, че тук можем да направим и изнесени часове по роботика."

Финалът е с Мая Цанева от сдружение "Безопасни детски площадки", инициатори на събитието, част от проекта "София учи на открито":

"Последните дни ми показаха, че хората са добри. Освен пространство на открито за учене направихме и градинка - зеленчукова и цветна, идеята е децата да се грижат за нея и есента децата да ни поканят на салата.

В 138-о училище в Слатина, подобната създадена стая е издържала зимата. В нашата карта на проекта има над 40 училища. Повече хора трябва да научават за това. Едната посока е да събираме съществуващите в карта, другата - да изграждаме.

Пътят към активното гражданство минава и през тези класни стаи на открито, които дават на децата възможността да общуват по друг начин."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 04.11.24: Може ли Борисов да назначи Пеевски за министър?

Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..

публикувано на 04.11.24 в 18:30
Радина Велчева

Къде е разковничето на проблема с репродуктивното здраве?

Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа  в предаването "Ритъмът на столицата"..

публикувано на 04.11.24 в 17:55
Александър Хинков

Дигиталните формати еволюират, поколенията си имат фаворити

Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..

публикувано на 04.11.24 в 16:56

Детската поредица "Българознайко" представя “Необикновеният Георги Раковски“

Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но  той не е сам в този път -  зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..

публикувано на 04.11.24 в 15:50

Младата певица Eliya със самостоятелен концерт в София

Младата изпълнителка  Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември.  На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..

публикувано на 04.11.24 в 15:41
Петър Ганев

Петър Ганев: Обуздаването на разходите ще е голямата тема за парламента

Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..

публикувано на 04.11.24 в 15:30

Националната галерия обучава безплатно деца, младежи и семейства за приобщаване към визуалните изкуства

Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..

публикувано на 04.11.24 в 15:06