Авторката Кристи Лефтери е англичанка, от кипърски произход, която пише за истории, които са пряко свързани с нейния живот и семейство.
"Нейните родители са избягали от войната в Кипър през 70-те във Великобритания, там тя се ражда и за това има специален интерес към бежанския начин на живот, към бежанските психологически травми. Тя е учила психология", каза преводачът Або пред Радио София.
Книгата ѝ е преведена на 17 езика преди официалното си излизане и вече е световен бестселър.
Първият ѝ роман се казва "Риба, диня и Библия", но няма особен успех като втората ѝ книга.
"Тя умее да общува с читателя, много леко ѝ върви текстът. Основното действие в книгата е много по-вътрешно, психологическо, емоционално, хората, които пътуват един към друг, към себе си, които губят себе си, после се намират. Много "човешка" е книгата, мисля, че това я прави особено популярна", каза Або.
В книгата вървят два сюжета успоредно, което е много интересна хрумка на автора. Засегнатите теми са много лични и общочовешки, засегната е и религията, но пречупена по нов начин.
Тя е работела в центъра за бежанци в 2016-2017 г. в Атина, които прииждат от Сирия и Афганистан, но това далеч не е единствения лагер, в който е работела.
Книгата разказва за двама сирийци, които живеят щастливо в красивия сирийски град Алепо, зверствата на войната ги прогонват и те тръгват по дългия, несигурен и опасен път на бежанците - фалшиви паспорти, пари и трафик на хора, оцеляване и живот в бежански лагер на Балканите.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..
На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов. И до днес почитатели на писателя..