Днес предаването се излъчва от с. Мрамор. Гостуваме на Народно читалище „Свети Иван Рилски 1922“, което има 100 годишнина. Говорим за историята, традициите и обичаите.
Първият ни гост е Александър Георгиев - кмет на Мрамор:
"Още с учредяването, членовете на читалището основават библиотека. Технологиите навлязоха в библиотеката от 2006. Самофинансирането и даренията ни снабдяват с книги, както и конкурсите за обновяване на фондовете."
Виолета Евтимова е солист на "Мистерията на българските гласове", ръководител на детски и младежки фолклорни групи „Лазарица“, някои от които слушаме на живо:
"От много години ми се занимаваше с народните традиции, танцувах и започнах да пея." (Рая) "Искам да благодаря на родителите, които са дали родолюбивото начало вкъщи. Имах честта да бъда част от най-добрата школа, поех тази от Кремена Станчева. Работата с децата е предизвикателство, как да направим така, че технологиите да не ни пречат." (Виолета)
Теодора Байчева е ръководител на школа за модерен балет „Терпсихора”:
"Танцувам от 4 годишна, това за мен и до днес е вълшебство. Важното е да запазим магията и детското в тях доста дълго време. Учат ни на искреност и любов. Имаме деца от 2 и половина години докъм 20-22. Всяко дете е различно, но още с първото влизане в залата се вижда кое ще се занимава с балет."
Йордан Стоянов е хореограф и ръководи детски и младежки танцови състави и танцов клуб ”Зора”:
"Децата ме научиха да запазя детското в себе си, за да си разделяме сцената, танцувам с тях. Дори пандемията не можа да ни спре. Ако родителите искат децата им да получат добра двигателна и сценична култура, читалището е мястото!"
Любомир Додов е почетен член на читалището, самодеец и хуморист, който тази година отбелязва 60 години на читалищна сцена и ни представя няколко от скечовете си:
"Полупрофесионалист съм в хумора. По-важно е да си майстор, да правиш добри изпълнения и хората да го признават. За едни, шопският хумор е труден, на мен ми идва отвътре. Кольо Анастасов идваше тук да се зарежда. В хумора важното е не само текста, а как ще го представиш."
Надежда Коцова е почетен член на читалището, активен дългогодишен самодеец и пее в женската фолклорна група „Шопска плетеница”. Тя е потомка на един от основателите на читалището, учителят Костадин Спасов, за когото става дума още в началото на разговора:
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..