Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конференция разглежда причините за бедността

Снимка: Fb/Френски институт в България

На 17 октомври 2022 г. от 9:30 часа във Френския институт в България, сдружение "Лекари на света" съвместно с Европейската антибедност мрежа - България организира конференция по повод Международния ден за изкореняване на бедността с подкрепата на Посолството на Франция в България.

30-годишнината от отбелязването на деня навсякъде по света минава под темата "Достойнство за всички на практика". Човешкото достойнство е не само основно право само по себе си, но и е в основата на всички други основни права. Това не е абстрактна концепция, а принадлежи на всички хора.

Подробности за инициативата пред Радио София разказаха Росица Кратункова от Лекари на света и Евгения Тонева от Know how center за алтернативна грижа към НБУ. По думите на Кратункова, инициативата е била подтикната необходимостта да се заговори за системните проблеми, които причиняват бедност или социално изключване.


На конференцията в три панела ще бъдат обсъдени различни теми и аспекти, като ще участват и хора, които живеят в бедност, нямат дом, достъп до безплатен транспорт и никакви минимални базисни условия. Ще бъдат коментирани и проблемите със здравеопазването, както и жилищната политика и градската среда, с участието на специалисти от Франция и Белгия.

Тонева сподели, че животът в бедност при децата е свързан с редица рискови фактори още от момента на раждането, които са свързани не само с липсата на храна и жилищни условия, но и на социална реализация.

"От тематичния доклад на UNICEF за детската бедност, който излезе тази година знаем, че 36% от децата в България живеят в риск от бедност и социално изключване, което на практика означава всяко трето дете. Този процент е огромен и несравним с нивата в останалите страни от ЕС, дори със средното, което е около 23% за съюза. Системата за закрила на детето и социалните услуги работят приоритетно с темата за бедността", коментира Тонева.

Тя допълни, че у нас не се събират данни за това, колко деца са в услуги за алтернативна грижа, тоест, не живеят със семействата си по причина бедност.

"Като една първоначална необходима крачка е, най-малкото да започнем да говорим за този проблем, какви са неговите корени и кои са причините хората да са бедни", отбеляза Кратункова.

"Нашата цел като изследователски център е да се опитаме да повлияем на начина, по който се правят политики в България така, че те да отразяват реалната ситуация в страната. Да не се правят наизуст, грубо казано и превенциите, които се прилагат за преодоляване на разни проблематични ситуации да бъдат такива, за които имаме доказателства от нашата българска практика, че работят, че водят до някаква позитивна промяна, а не просто да експериментираме непрекъснато с различни модели без да мерим никога ефективността им", посочи Тонева.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Готови ли са аптеките за електронните рецепти

От началото на септември аптеките работят по нови правила за електронните рецепти - какво въвежда тази промяна? Според публикациите в медиите голяма част от аптеките не са готови да работят по новите изисквания, защото още не са променили своя софтуер. От Асоциацията на собствениците на аптеки са заявили, че подобно отношение е безпардонно към..

публикувано на 10.09.24 в 17:07

Има ли недостиг на учители?

Преди 15 септември има ли недостиг на учители и как процедират директорите с този проблем? Освен това, навсякъде още не са приключили ремонтните дейности, които може да влоши спокойната обстановка, която предполага един учебен процес. По темата коментар направи Диян Стаматов, директор на 119 училище "Акад. Михаил Арнаудов" в София и председател на..

публикувано на 10.09.24 в 15:46
Снимки: Марио Александров

Евроазиатските рисчета в зоопарка са момчета

Вече е известен полът на двете евроазиатски рисчета, които се родиха в Софийския зоопарк. Те са мъжки, съобщават от софийската Зоологическа градина. Двете момченца и майка им Куанта могат да бъдат видени сутрин рано и в по-късните следобедни часове, когато има по-малко посетители, да си играят във външното заграждение, посочват от зоопарка...

публикувано на 10.09.24 в 15:21

D2 с Дичо и гости отбелязват 25 г. с концерт в Борисовата градина

25 години е младежка възраст за човека, но за рок група това е дълголетие, което си заслужава да бъде отбелязано не само в музикалните енциклопедии. През 2024 г. група D2 показа в много градове не само жизненост, но и много енергия за срещи с публиката, сред която са фенове от не едно поколение. На 10 май 2024 г. бандата зарадва..

публикувано на 10.09.24 в 14:18
Постамент с визията на Хомо Фабер 2024, Венеция

Българското участие на биеналето за занаятчийско изкуство "Хомо Фабер 2024"

Трима българи участват в третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер 2024" , което се провежда от 1 до 30 септември в пространствата на фондация Джорджо Чини на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция. Сред подбраните произведения за изложбите на биеналето са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на..

публикувано на 10.09.24 в 12:29

Леле, да идем на фестивал с укулеле!

За шести път София е домакин на любопитния фестивал Uke Fest , в който има много настроение и музика, а както и името подсказва главна роля почти във всички събития е малката симпатична китарка, по-правилно казано – укулелето. Дата е 15 септември (неделя), а началото – 11 часа, обяви пред БНР-Радио София Юлия Лилова , която освен сред..

публикувано на 10.09.24 в 09:49

Шести конкурс "Български архитектурни награди" на съсловната камара

Най-значимият професионален и некомерсиален архитектурен конкурс, който отличава добрите практики и качествените произведения на архитектурното изкуство у нас без значение на техния бюджет, размер или функция за шести път ще отличи най-добрите след по-малко от 10 дни (на 19 септември). До края на днешния ден е срокът за подаване на документи за..

публикувано на 10.09.24 в 09:02