13 спектакъла, 3 танцови филма, дискусии, уъркшопи, паралелни събития са предвидени в програмата на 12-ото издание на Act фестивал за свободен театър, до откриването на който остават броени часове.
Събитието ще продължи до 30 октомври, ще представи най-доброто от българската свободна сцена, случило се през последната година и ще премине под мотото "Директно включване".
"Наследих този театрален фестивал от годините, в които бях гимназист и си мислех, че най-якото е да отидеш в Народния театър и да гледаш "Вишнева градина", примерно - разказа пред Радио София Стефан Прохоров, директор на фестивала. – Това е цяла дузина издания, много артисти са минали. За тази година сме се постарали да има многотия – 5 международни спектакъла, още 8 български, танцови филми, срещи и дискусии."
След кандидатстване са селектирани участниците, и то от артистите, които са били най-активни във фестивала през годините.
Хореографката Изабел Миткова покани слушателите на танцовия спектакъл "PRI:MORDIAL" на сцена "Дерида" на 17 октомври вечерта (19:30).
"В него с моя колега Николай Райчев сме се опитали да разгледаме взаимоотношенията между хората. Дали след среща нещата продължават по същия начин. Дали раздялата е раздяла и за кого.
Деян Георгиев пък представи своя солов пърформанс "Свързан" /Wired/ по негова хореография и режисура. Физическо тяло, затворено в черна кутия, пълна със съхранена информация. Опит за намиране на първоизточника, отговорен за личното ни оплитане. Безкраен въпрос ли е животът и можем ли да намерим спокойствие в незнанието си? Можем ли да се предадем на нещо по-голямо от собственото си чувство за съществуване?
Спектакълът е вдъхновен от документални истории и научна фантастика.
Можем да го гледаме на 21 октомври, също на сцена "Дерида".
Стефан Прохоров обясни връзката на фестивала и изкуството със ставащото в света във връзка с фестивалното мото. Открои някои от акцентите в програмата и допълни, че независимата сцена в България не се отличава от европейската по темите, които я вълнуват, от творческите подходи към тях.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова и Яна Спиридонова.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..