"Люлин" е от кварталите, които не са презастроени. Има повече от 200 междублокови пространства. На много от тях има детски или спортни площадки. През последните години са реновирани повече от 50 детски площадки и те започнаха да се използват повече.
Това съобщи пред Радио София Милко Младенов – кмет на столичния район "Люлин":
"Стремим се да почистваме площадките с наличните ресурси, но се случва понякога на тези места да се забавляват възрастни – с бири, семки и цигари."
По думите на Младенов, в началото на първия му кметски мандат проектирането и изграждането на една детска площадка е струвало 30 хиляди лева, докато последните 8 са излезли по около и над 60 000 лева.
Той апелира да се пазят съоръженията. При счупване ремонтът или подмяната коства 4 до 10 хиляди лева, а годишно за поддръжка на площадките районната администрация разполага само с около 40 000.
Милко Младенов припомни, че най-големият софийски квартал дълго време нямаше достъп до голям парк. Сега обаче вече има изградена "западна порта" към Западния парк и се ползва със задоволство от пешеходци и от велосипедисти, от майки с деца и стрийт-фитнес маниаци.
"Защитихме ПУП, според който се предвижда голям парк и в центъра на "Люлин". Сега обаче предстоят отчуждителни процедури за около 40 декара. С 10 млн. бюджет за тази цел очевидно това отчуждаване ще става поетапно", коментира още районният кмет. Водят се разговори и за разпространени в Европа "джобни", малки градинки и паркове.
Мисли се за разширяване на метромрежата с още 2 станции в "Люлин", но засега с национално финансиране това е невъзможно, без европейски грантове.
"Имаше идеи за етажни паркинги още от 2012 г., но някои от тях бяха премахнати в плановете по настояване на люлинчани", каза още Младенов, потвърждавайки, че проблемът с многото автомобили е актуален и за този столичен район. Възможно е да се решава въпроса с подземни и етажни надземни паркинги при публично-частно партньорство.
Тунелът към "Люлин" не е към едноименния район, а попада в районите "Красна поляна" и "Илинден", но люлинчани са пряко заинтересовани от ремонта. Крайният му срок е февруари 2023 г., но всички се надяват времето и дейностите да позволят той да бъде отворен за движение и по-рано.
Чуйте целия разговор на Божидар Янев.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..