Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е новото в инфраструктурата на Люлин?

Снимка: БГНЕС

Каква е демографията на най-големия квартал в България - Люлин и кои промени са заложени в инфраструктурата? Подробности по темата пред Радио София разказа Калоян Карамитов, урбанист, член на Сдружение "Екипът на София". "Люлин е най-големият район в Столична община, неговото население е около 120-130 хил. души наред с кв. "Младост", като те преминават границата от 100 хил. души. Ако бяха отделни градове биха се наредили в топ 8 в страната", отбеляза Карамитов.

Отделеността на квартала от останалата част на града със Западен парк прави движението проблематично. Два са основните булеварди, чрез които той се свързва с центъра - бул. "Сливница" и бул. "Царица Йоана", като за да се стигне до която и да е част на София трябва да се премине или през тези два булеварда, или през околовръстното шосе, правейки Люлин по този начин изолиран.

"Един от най-важните проекти, един от най-важните булеварди, които "Екипът на София" е разглеждал и го има в Общия устройствения план и сме насърчавали общината да работи, е изграждането на третия кръгов ринг. Който всъщност е продължение на бул. "Г.М. Димитров" и бул. "Тодор Каблешков", но да не спира в бул. "Цар Борис III", а оттам да продължи през кв. "Овча купел", ул. "Монтевидео" и оттам през ул. "Суходолска" да се свърже през месността "Коньовица" с кв. "Люлин", отбеляза Карамитов.

По отношение на чистотата, той поясни, че когато гражданите имат чувство на идентичност със своя квартал самите те започват да го поддържат. По думите му, хората имат изградена принадлежност към Люлин, припознават го като самодостатъчен, което означава, че по-голямата част от дейностите си извършват на територията на района.

"За детски градини и училища се оказа, че кварталът е един от най-добре обслужените. Сравнен с южните територии, Люлин е просто един от добрите примери за това, че има достатъчно образователна инфраструктура спрямо населението, но пък изостава в някои други отношения като културни центрове и читалища", поясни Карамитов.



Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00