Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е образованието в люлинските училища?

Снимка: Златина Йовкова

Какво е образованието в квартал "Люлин"? Подробности по темата пред Радио София разказа Емилия Иванова, директор на 90-то СОУ "Хосе де Сан Мартин" в ж.к. Люлин-2, станало популярно с креативни практики, интересни програми и иновации в обучението.

По думите й, учителите трябва да са адекватни към днешния ден за да могат да привлекат вниманието и да задържат мотивацията на високи нива на своите ученици. Единият начин за успешен учебен процес е да има изключително добра, модерна съвременна материална база, тоест физическата среда да е интересна и удобна, а другият е да има добре формулирани теми, които да бъдат близки до интересите на децата.

"Наши ученици заминават на 14 октомври в Женева на световно състезание по роботика, което е невероятен успех. Това са деца, които са от квартал "Люлин". В момента имаме 720 ученици, като ние тръгнахме преди 3-4 години с около 480 и всяка година увеличаваме техния брой. Работим на една смяна, което дава възможност да бъдат организирани извънкласни дейности, което допълнително подкрепа обучението. Ние получихме 300 хил. лв. От Министерството на образованието и създадохме СЕМ-център, който е на стойност малко повече от 500 хил. лв.", сподели Иванова.

По думите й, има дългогодишна тенденция, при която децата след 7 клас се преместват да учат в централните училища заради разпространеното мнение, че там образованието е по-добро. По тази причина балът на децата, които биват приемани след 7 клас в училищата, които са в по-отдалечените квартали пада. Резултатите след това на държавните зрелостни изпити не могат да се конкурират с резултатите на училищата, които са приели ученици с твърде висок бал.

"Един от важните показатели в съвременния свят за качеството на продукта в образователната система е и благополучието на децата. Ако децата не се чувстват добре и не са спокойни, те не могат да покажат пълния си потенциал на развитие", посочи Иванова.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Илиев

"Форум", 21.02.25: Трети отстранен от ОИК районен кмет след последните местни избори

Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: -   Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..

публикувано на 21.02.25 в 18:55
Ема Цветанова от

“Писателница” - инициативата, която популяризира творческото писане сред младите хора

“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..

публикувано на 21.02.25 в 18:10
Георги Вулджев

Бюджет 2025 е като този на служебния кабинет, но с "козметични разлики"

Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..

публикувано на 21.02.25 в 17:41
Водещият Боян Бочев с част от Ogi 23

Бандата Ogi 23 празнува 20 години на сцена

Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша.  Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..

публикувано на 21.02.25 в 17:41

Помагат ли новите технологии за интеграцията на хора с увреждавия?

Конференция на тема “Хората с увреждания и развитието на новите технологии – възможности, рискове и перспективи“ се проведе днес в София, организирана от Глобалното движение за хора с увреждания. Специален гост на събитието беше председателят на Европейския икономически социален комитет Шеймъс Боланд. Как технологиите променят живота на..

публикувано на 21.02.25 в 17:33
Копривщица е едно от огнищата на българското Възраждане

Фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” събира почитатели на традициите

На 1 и 2 март в единствения град-музей в България - гр. Копривщица, ще се проведе мини фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” .  “Фестивалът трябваше да се проведе през декември, около Коледните празници, но поради забавяне на финансирането му, се отлага за началото на март”, разказва Стоян Павлов - председател на Народно читалище “Хаджи Ненчо..

публикувано на 21.02.25 в 16:31
Пламен Димитров

Пламен Димитров: САЩ и Европа вече имат различна визия за международния ред

Има сигнали за нов световен ред и пренареждане след провелата се конференция по сигурността в Мюнхен и изказванията на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който в речта си показа ясно, че Америка на Тръмп се отвръща от Европа. Темата коментира пред Радио София Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество. "Ако преди 20 януари,..

публикувано на 21.02.25 в 15:53