Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е образованието в люлинските училища?

Снимка: Златина Йовкова

Какво е образованието в квартал "Люлин"? Подробности по темата пред Радио София разказа Емилия Иванова, директор на 90-то СОУ "Хосе де Сан Мартин" в ж.к. Люлин-2, станало популярно с креативни практики, интересни програми и иновации в обучението.

По думите й, учителите трябва да са адекватни към днешния ден за да могат да привлекат вниманието и да задържат мотивацията на високи нива на своите ученици. Единият начин за успешен учебен процес е да има изключително добра, модерна съвременна материална база, тоест физическата среда да е интересна и удобна, а другият е да има добре формулирани теми, които да бъдат близки до интересите на децата.

"Наши ученици заминават на 14 октомври в Женева на световно състезание по роботика, което е невероятен успех. Това са деца, които са от квартал "Люлин". В момента имаме 720 ученици, като ние тръгнахме преди 3-4 години с около 480 и всяка година увеличаваме техния брой. Работим на една смяна, което дава възможност да бъдат организирани извънкласни дейности, което допълнително подкрепа обучението. Ние получихме 300 хил. лв. От Министерството на образованието и създадохме СЕМ-център, който е на стойност малко повече от 500 хил. лв.", сподели Иванова.

По думите й, има дългогодишна тенденция, при която децата след 7 клас се преместват да учат в централните училища заради разпространеното мнение, че там образованието е по-добро. По тази причина балът на децата, които биват приемани след 7 клас в училищата, които са в по-отдалечените квартали пада. Резултатите след това на държавните зрелостни изпити не могат да се конкурират с резултатите на училищата, които са приели ученици с твърде висок бал.

"Един от важните показатели в съвременния свят за качеството на продукта в образователната система е и благополучието на децата. Ако децата не се чувстват добре и не са спокойни, те не могат да покажат пълния си потенциал на развитие", посочи Иванова.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатни беседи на място за историята и археологията на Кокалянски Урвич

До средата на месец юли, желаещите да научат подробности за Кокалянски Урвич, могат да участват на място в безплатни беседи за историята и археологията на обекта. В средата на миналия месец стартираха редовните археологически разкопки на Средновековния укрепен център Кокалянски Урвич, който се намира в непосредствена близост до София. Тази година..

публикувано на 01.07.24 в 10:46

Да посрещнеш Джулай морнинг на българското Черноморие

Десетки хиляди посрещнаха първите слънчеви лъчи на юли на българското Черноморие. Толкова хора има за първи път, сподели в ефира на Радио София Лили Големинова, която посрещна изгрева на къмпинг "Градина", край Созопол. За усещането да посрещаш всяка година Джулай морнинг на българското Черноморие, чуйте в звуковия файл.

публикувано на 01.07.24 в 09:12

Юли идва с горещини, в София днес около 33°

Днес ще бъде слънчево, след обяд с купеста облачност, но само на изолирани места в планините ще превали. В източната половина на страната ще духа слаб югоизточен вятър, в останалите райони ще остане почти тихо, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са предимно между 33° и 38°, в София - около 33°. В планините ще бъде слънчево, след обяд с..

публикувано на 01.07.24 в 07:35
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00