„Около училищните зони трябва да се изграждат средства, чрез които хората да се намират в повече безопасност и да принуждаваме шофьорите да внимават, като най-малкото, да ги насочваме откъде може да им изскочи пешеходец или ученик“, уточни Русинова.
Тя добави, че от години експертите от Европейския център за транспортни политики, се борят пред всяко училище в центъра на София, да бъдат обособени няколко безплатни паркоместа.
„Доста голям успех имахме с район „Подуяне“, но там този проблем със „синята зона“ го няма. Искаме да обясним, че има нормативно задължение за общината и за учебните заведения, да изследват т.нар. „червен маршрут“ до училището. Той трябва да е максимално обезопасен и сигнализиран, така че учениците и шофьорите да могат да го разпознаят. Ние искаме, по американски модел, да се сигнализират по специален начин училищата, знаците да са точно определени, за да може, когато вие попаднете в такава зона, да е ясно, че вие се намирате в такава зона и там има опасност от това дете да излезе на пътя“, каза Диана Русинова.
По думите й е необходимо неравностите за намаляване на скоростта около училищата да са направени преди пешеходната пътека, а не върху нея.
„Защото иначе тя играе буквално като трамплин, ако си с по-висока скорост. Аз лично бих искала да насърча повечето общини, не само Столичната община, да започнат да премахват тези повдигнати пешеходни пътеки, защото дефакто са по-опасни, отколкото да си на обикновена пешеходна пътека“, отбеляза Русинова.
Тя добави, че предстои съвместен експеримент между Столичната община и Европейския център за транспортни политики, в който на дадено кръстовище ще бъде измерено колко автомобили преминават на червено при брояч на светофара, без брояч и при мигаща зелена светлина. Целта е да се разбере колко добре водачите на автомобили се ориентират при трите варианта.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..
"От твоите очи - звезди, да пия светлина" е поетично-музикална вечер, която ще се проведе в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови". Станалата вече традиционна литературна среща ще се проведе на 13-ти февруари в Националния литературен музей. “Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива..