Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нада Тошева от WWF България:

Кампанията "Общ дом, общо бъдеще" посочва невидимите престъпления срещу природата

Природозащитникът Нада Тошева бе гост в "Добър вечер, София"
Снимка: Радио София

Динамичното време и стреса, в който живеем, вероятно рефлектира не дотам положително върху дивата природа и планетата ни.
А темата за бъдещето на Земята трябва да ни интересува и вълнува, защото от него зависи бъдещето на всеки от нас.

Нада Тошева - ръководител програма “Опазване на видове” към природозащитната организация WWF България разказа в ефира на „Добър вечер, София“ подробности за тяхната нова кампания “Общ дом. общо бъдеще“.
Това е втора поред кампания след миналогодишната „Отвори очи“.

„Надяваме се, поне малко да сме отворили очите и сърцата на хората, защото за да имаш усещане за опазване на природата, трябва да преминеш през някаква емоция“, смята тя. „Кампанията "Общ дом, общо бъдеще" е наситена с информация и за да можем да разкажем всички истории, които искаме, ще протече на 2 етапа. Отсега до 7 януари ще разказваме за дивите животни, опазването на техните видове и един от техните домове – горите“, посочи още тя. Тези разкази ще посочват и невидимите престъпления срещу природата и невидимите жертви, за да разберем какъв е мащабът им, допълни Тошева. 

Идеята на кампанията е чрез историите да има опознаване: “Защото за да опазиш нещо, трябва да го видиш, да го разбереш и едва тогава да поискаш да го опазваш“, поясни още природозащитникът.

Тя подчерта още, че WWF България работи много за опазване местообитанията на видовете.
„Това са местата, където видовете животни се хранят, размножават се, почиват. Затова основно работим за опазване на старите гори“.
Старите гори са и вододайни зони. Така че за да имаме една здрава среда, трябва да опазваме тези места, допълни още Надя Тошева.

Тя обясни какво посочва докладът „Жива планета“, който всъщност е индекс. Той излиза на всеки 2 години, изготвен е от над 90 световни експерти, сред които и на ООН. Индексът проследява тенденциите в популациите на 32 000 вида – бозайници, риби, влечуги, земноводни по света от 1970 година насам.
Последният индекс може да разгледате на страницата на WWF България.

Чуйте още подробности за данните които посочва доклада, както и за целите на кампанията "Общ дом, общо бъдеще" от разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният директор на БНР Милен Митев

В основата на Радиото са хората

Генералният директор на БНР Милен Митев за поредното партньорство на БНР с Наградите за бизнес и туризъм и за мястото на БНР като обществена медия: "Подкрепяме наградите, защато имат кауза. Събитието свързва по естествен начин бизнеса с благотворителността. Продължаваме да се борим с разбирането от началото на 90-те, че който прави бизнес е..

публикувано на 04.08.24 в 11:38
Награди за бизнес и туризъм

Въображението те прави добър човек

Наградите за бизнес и туризъм, организирани от Балканска медийна асоциация с подкрепата на Министерство на туризма, за трета поредна година бяха връчени на яхта в Несебър.  Не само представители на юридическия и бизнес свят получиха статуетки, но отличени са и най-успешните компании за туризъм - хотели, ресторанти, туристически агенции и общини,..

публикувано на 04.08.24 в 11:02
Валентин Заяков

Валентин Заяков: туризмът - приоритетен отрасъл

Радиокафе гостува на община Несебър. Говорим за развитието на туризма по южното ни Черноморие и предизвикателсвата през летния сезон. Пръв гост е Валентин Заяков - бивш председател на Комитета за физическо възпитание и спорт, експерт по туризъм и експерт в Народното Събрание в Комисията по въпросите на младежта и спорта: "Несебър е един от..

публикувано на 04.08.24 в 10:24

Историята оживява - Копривщенци в Египет - Масърлиете

Днес разказваме за смели българи, готови да се борят с всевъзможни житейски трудности. В името на по-добрия живот на семействата си, те избират пътя на гурбета. При това в далечен и горещ Египет.  Тези предприемчиви българи от Копривщица наричат масърлиете.  Маср - на арабски език това е името на страната Египет.  Предимно в Кайро и Александрия,..

публикувано на 03.08.24 в 16:00
Проект за комплекс България на Георги и Димитър Фингови

Софийски разкази: Архитектите Георги и Димитър Фингови

Изкуствоведът Теодор Караколев, фондация "Български архитектурен модернизъм" за баща и син Фингови: "По-украсените стилове, като сецесиона са по-популярни от модернизма и затова Фингов-баща е сред най-популярните архитекти у нас. След Пловдив, идва в София и работи заедно с арх. Кирил Маричков по множество проекти, като доста училища в София - като..

публикувано на 03.08.24 в 15:00
Явора и Кен

Адресите на любовта - Явора Стоилова и Кен Нагай

Всички са против брака на внучката на Яворов и потомъка на самурай Явора Стоилова е оперна певица със световна кариера, но у нас е по-известна със забележителните си корени. Тя е дъщеря на племенницата на Пейо Крачолов Яворов и най-ревностна негова изследователка Ганка Найденова и на художника класик Васил Стоилов. Кен Нагай е поет,..

публикувано на 03.08.24 в 14:00
Десислава Желева

Усещане за повече уют

Какви са ползите от воденето на читателски дневник, могат ли и възрастните да водят читателски дневник, какво трябва да съдържа той, съпоставка на книжните читателски дневници и Goodreads.  Събеседник   ни е   Десислава Желева - автор, създател на един от първите читателски дневници за възрастни: "Моята учителка във втори клас ни научи, в..

публикувано на 03.08.24 в 11:42