Светлана Бахчеванова е български журналист, работила е в зората на Прехода, след което се мести в САЩ и със своя партньор Дейвид Стюарт основават платформата за социална фотография FotoEvidence. В нея се публикуват дългосрочните проекти на фотографи, борещи се за опазване на човешкото достойнство.
Шарлоте Шмидс е първата носителка на наградата FotoEvidence W за нейната серия La Puente, публикувана като книга през 2019 г. La Puente е най-големият публичен дом в южната част на Еквадор, намира се в град Мачала и в него работят над 150 жени. Фотографиите са създадени в партньорство с тях – те сами избират как да позират, а след това рисуват върху полароидните си снимки с лак за нокти, като функцията на лака е да прикрие тяхната самоличност.
По думите на Павлова една от основните цели на FotoEvidence е да издават книги, като освен това се опитват да популяризират проблема и да се свържат с институции, които могат да променят ситуацията. Тя допълни, че:
"Идеята на FotoEvidence и на проектите, които публикуват е не просто да се разкаже за проблема, но и да се търси неговото решение". Павлова сподели, че по онова време е било много трудно да се намерят галерии, които да се съгласят да покажат подобни проекти.
"Като съпътстващо събитие към изложбата на Шарлоте поканихме и Светлана да дойде в София, тя понастоящем живее във Франция за да разговаряме за всички теми, които FotoEvidence засяга. Това не са само жените, които нямат шанс и им се налага да проституират, това са жени подложени на брутално домашно насилие, това са жени подложени на насилие в рамките на държавата, в която живеят, защото там няма законодателство, което да ги защити", каза Павлова.
Относно това, че много от софийските галерии не са пожелали да представят изложбата тя каза, че доста от тях са частни и се борят да се издържат финансово, като съответно трябва да излагат неща, които са продаваеми. Проекти като La Puente променят отношението на обществото, но в никакъв случай не носят финанси както за галериите, така и за самите фотографи.
Освен снимки, в изложбата ще бъдат включени и два документални филма, които Шарлоте е снимала в рамките на своята работа, едноименната книга издадена от FotoEvidence, а също така и личните чаршафи на някои от жените, подарени на авторката в знак на приятелство, тъй като в един публичен дом чаршафите са единственото, което работещите там жени притежават.
На 14 ноември 2022 г. от 17:30 ч. ще се състои среща с публиката, а откриването ще бъде от 18:30 ч. Изложбата ще продължи до 13 януари 2023 г.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..