Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радослав Бимбалов: Демокрацията се упражнява чрез избори

Снимка: Иван Русланов

На 14 ноември 2022 г. от 18:00 ч. в Литературен клуб "Перото" в НДК, Бюрото на Европейския парламент организира дискусия на тема "Нерешеният казус на демокрацията: изборна умора". Подробности по темата пред Радио София разказа Радослав Бимбалов. Заради ниската избирателна активност на последните избори той сподели, че:

"Този термин "изборна умора" беше въведен съвсем целенасочено от сериозни пропагандни кръгове, които имат интерес от това ние да си повтаряме, че сме изморени от демокрацията, защото в крайна сметка това е желанието на тези кръгове да се заговори за умора от демокрацията и това е много страшно. Смятам, че избирателната активност целенасочено се потиска през последните две години, защото изборите биват решавани от добре обучени кръгове гласоподаватели, които гласуват под строй или под страх, или биват принудени по различен начин, не само с купуван вот, а и с т. нар. "контролиран вот". Няколко основни политически формации в България си разпределят порциите от изборите използвайки този контролиран вот".

Бимбалов отбеляза, че връщането на хартиените бюлетини също е в интерес на тези кръгове и представлява крачка назад, защото по този начин вотът лесно може да се контролира. Той добави, че за по-възрастните хора машинното гласуване е затруднение, но то не е непреодолимо, а една от ролите на държавата е да обучава хората как да функционират в 21-и век.

"Би трябвало държавата да отделя много време, достатъчно средства и да търси всички възможни начини да мотивира и да активира хората да гласуват за да съществува демократичният процес на изборите", каза той и подчерта, че в Израел има сходна политическа криза, но там избирателната активност е 70%, докато при нас е била едва 40%.

"Смятам, че държавата е длъжник на гласоподавателите и не се направи нито една смислена кампания, даже напротив. По време на ковид, кампанията, която трябваше да бъде мотивационна представляваше един грозноват анимационен клип, в който се обясняваше на гласоподавателя как да отиде да гласува така, че да е безопасно", каза Бимбалов и допълни:

"Нас ни плашат с избори непрекъснато. Стрували много, много често сме ги правели... За Бога, това е демокрацията! Демокрацията се упражнява чрез избори".

Той сподели, че ситуацията, в която се намираме във вътрешнополитически план много зависи от всичко, което се случва в геополитически план около нас и "правителство на всяка цена" не е най-доброто решение за България. Относно войната в Украйна Бимбалов каза:

"България за съжаление е експериментален терен за хибридната война и то не от сега, а от много години е така. Изобщо не е някакъв нов феномен, просто тук беше удобно място да се разиграват тези фронтови акции на хибридните армии, а те идват от едно единствено място и това е Кремъл".

По думите му дълги години сме държани в апатия като общество, но в момента макар да сме разединени има някаква форма на диалог, което е първото важно нещо за едно гражданско общество.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00