Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екранизация по повестта на Емил Андреев

Новият български филм "Блаженият" - действителна история от миналия век

За филма разказа сценаристът Боряна Дукова в предаването "Радиокафе"

Снимка: Радио София

Боряна Дукова е писател и преводач, освен това и сценарист на новия български игрален филм "Блаженият". Премиерата на филма беше миналата година в рамките на 25-ия "София филм фест". Екранизацията е по повестта "Боби Блажения" и "Другият американец" на Емил Андреев, който е съ-сценарист на продукцията
Режисьор е Станимир Трифонов. Как се е осъществила връзката между екипа, кой кого потърси пръв и повече за творческия процес около филма, разказа в предаването "Радиокафе" Боряна Дукова.
"Аз съм голяма почитателка на това, което пише Емил Андреев. Обичам неговия свят на чудаци, на хора, които търсят любовта, авантюрата понякога, през по-особените си характери. Знаех, че Емил Андреев работи за телевизията и киното и направо се самопредложих да ме пробва за сценарист", признава тя. 
По думите й, Андреев подходил малко скептично към идеята, но й поверил работата по сценария на първата част от повестта - за детството и младостта на главния герой.
"Никакви насоки не ми даде, но имах срок 1 уикенд. Аз съм ученолюбива и очаквах насоки, да си ги запиша и да си гледам - 1-во, 2-ро, 3-то...каза - "Пиши както намериш за добре". Познавах текста и много харесвах всички разкази в книгата, което беше една крачка напред от възможността, която ми се предостави. След уикенда, в който аз се опитах нещо да напиша, той каза - "абе, май става", след което продължихме развитието на сценария върху цялата повест", споделя Боряна Дукова.
 "Струваше ми се, че е нужно малко повече действие, дърпах повече към развитие на сюжета", разказва тя.
Боряна Дукова е автор и на екранизираните биографии на Яна Язова и Елисавета Багряна, както и на няколко романа с криминален жанр. 
"При жанровото писане, развитието на сюжета е от голямо значение, там вече структурата е основополагаща. Според мен, една история трябва да има ясна структура и тя да е добре развита. Старая се да постигам това и в писането и в сценария", подчерта писателката. 
Изповядва мисълта на Стенли Крамър, който казва, че не оправдава скуката в изкуството с нищо, дори с новаторството.
"Не мога да си представя, да предложа нещо, което на самата мен ми е скучно да го чета. Днешното време е изключително забързано и конкуренцията за свободното време на хората е изключително голяма", смята писателката.
"И това е добре да се отчита от всички - не само от бизнеса и продуцентите, но и от творците. Благодарна съм на Емил Андреев, че не само ми даде възможността да пиша, но и възможността да пиша заедно с него", подчерта тя. 
Значим факт е, че филмът е по действителенн случай. Годинаната е 1939-а, когато в България, в град Лом, хотел "Солун", отсяда бъдещият амирикански президент Джон Фицджералд Кенеди.
Каква е връзката на другите герои в сюжета с реално съществували такива?
Боряна Дукова споделя,че има прототипи на главните герои  - Боби Блажения и Катето.
"Действително Джон Кенеди е отседнал в това крайдунавско градче, макар филмът да е сниман в Русе. Не е художествена измислица. По онова време движението по Дунава е било свързващо за много европейски държави. Тогава Кенеди тръгва на обиколка из Балканския полуостров, с цел да стигне до Истанбул. Предполага се, че е бил изпратен с мисия да проучи нагласите и настроеинията и да се срещна с различни политици и културтрегери", отбелязва тя.
"Трябва да споменем продуцента Пламен Йорданов и режисьора Станимир Трифонов, по 2 причини - защото и най-прекрасната повест, и най-прекрасният роман и дори удивителният сценарий, престават да съществуват, когато вече имаме филм и филмовият разказ. А този разказ се извършва благодарение на режисьор, продуцент и един много, много голям екип. Бих искала да спомена тук и оператора Кирил Проданов и изключителните му кадри, много подходящата силна и въздействаща музика на Георги Стрезов и удивителната игра на актьорите, които правят своя кино дебют. Бях мого притеснена за актьора, който трябваше да изберем за ролята на Боби, тъй като е много специфична тази личност. Не исках да изглежда прекалено сюрреалистичен, но в същото време да носи нещо необичайно, нещо необикновено, както е замисълът", разкри Дукова.
Към думите й добавяме, че Боби Блажения също е действителна личност и хората в Лом си спомнят за него. Дукова отбеляза още и силното присъствие на актрисата Лорина Камбурова, която за съжаление ни напусна, година след снимките.
"Беше голям удар за екипа, който работеше с нея. Аз съм присъствала на 1 снимачен ден. Свалям шапка на актьорите. Беше много студен ден, а те бяха "състарени" с около 30 години. Зимни снимки в ужасен студ, тук в София. За мен беше много вълнуващо, защото виждах написаното да оживява", сподели още Дукова.
По думите й, в по-късен етап, сниманото в София отпада.
"Филмът е сниман изцяло в Русе. Зрителите ще могат да се пренесат изцяало край магическата река Дунав, в Русе, през 30-те и 40-те години на миналия век. Историята представя 2 епохи от българската действителност - преди 9 септември и след това. Случва се една любов, между двама различни младежи, преминаващи през зрелостта след това. Боби получава няколко тежки удара като смъртта на бащата в ранното му детство, по-късно не успява да спаси майка си, която е болна от туберкулоза, любимата му изневерява, избира друг, война, бомбардировки и физически удар върху него, който разстройва психиката му. Предсказва бъдещето, но не може да го промени. Отношенията между него и любимата му Катя, които минават през различни диапазони, накрая завършват по един много въздействащ и носещ надежда за хората начин", предаде част от сюжета Боряна Дукова.
"Присъствала съм на няколко прожекции на "Боби Блажения". В края винаги има едно мълчание. В началото не знаехме на какво се дължи. По-късно разбрахме,че хората имат нужда от време, да се върнат в ежедневието. Което ни радва, че филма ги е трогнал", каза още тя.
Във въздействащата продукция участват Лорина Камбурова, Александър Тонев, Параскева Джукелова, Николай Урумов, Свежен Младенов, Любен Чаталов, Стефан Денолюбов.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17