Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Събития и личности от 2022 година в снимки

Каква бе годината, която изпращаме? Всеки би дал свой отговор, а повечето от нас биха се затруднили да си спомнят всички важни събития.

В такива случаи най-добрият помощник в припомнянето на личните или историческите моменти са снимките.

В Радио София гостуваха двама обичани фоторепортери - Евгени Димитров – създател на агенция „Булфото“, и Тихомира Методиева-Тихич.

Те припомниха част от местата, където са снимали, посочиха събития и кадри, които си заслужава да не забравяме – заради важността на личностите или действията, заради последствията и поуките, заради усещанията и символите, които носят.

„Никога не мога да избера една снимка на годината - усмихна се Евгени Димитров, - винаги избирам по 9.“

Той припомни знакови събития и показа снимки от преизбирането на Румен Радев за президент на България, излизането от ареста на Бойко Борисов, запечатано от Георги Палейков и редица други.


„Като агенция нямаме право на пристрастия, присъствахме на всички митинги, шествия и бдения. Трябва да познаваш процесите, да предвиждаш, да имаш рефлекс - това винаги помага на фоторепортера.

С един детски поглед можеш да усетиш много други неща, които се случват. Опитваме се с конкретна снимка да опишем абстрактното, общото“, изтъкна Димитров.
Докато за него думата на годината е "изненадващо", за Тихомира Методиева-Тихич 2022-ра, за съжаление беше белязана с думата „война“.

Тя даде изключителна оценка на дейността на доброволците:

„Основно те изнесоха тежестта на кризата с бежанците“, подчерта Методиева. Именно тя направи и впечатляващи снимки на бедстващи хора след наводнението в Карловско. По думите ѝ, очите им е видяла безутешност и надежда. Спомни си как около датата на Съединението много доброволци дойдоха в наводнените райони и помогнаха.


„Тези кадри се запечатват и в съзнанието на човек. Сплотеността на хората и усмивките са много въздействащи за нас.“

Евгени Димитров се сети, че освен политически събития фоторепортерите не пренебрегват спортните и културните.
„Успях да запечатам моменти от изяви на Джон Маклафлин, Йълдъз Ибрахимова, виртуози в класическата музика. Това ни дава една компенсация на негативните събития, които се налага да снимаме.“

Двамата си пожелаха край на войната в Украйна, край на конфликтите на други горещи места по света и повече положителни събития за снимане.
Ние, зрителите на снимките им, пожелаваме същото.


Катя Василева, Евгени Димитров и Тихомира Методиева-Тихич
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Концерт като учебник

Али Абдала от ALI  за концерта им с The Editors: "Ще свирим в зала 3 на НДК на 29 август. Още не мога да го осъзная. Откакто съм започнал преди 20 година, The Editors са ме изградили като артист, първите им концерти съм ги гледал от пиратски сървъри. На живо съм ги слушал само веднъж преди няколко години в Румъния. Винаги е учебник като го гледаш...

публикувано на 25.08.24 в 11:43
Зорница Христова и Ясен Григоров

Като песен, като жужене

Зорница Христова и Ясен Григоров от издателство "Точица" за новите им книги за деца: "В Ясен открих много различен подход към рисуване. Първият ни общ проект бе за един зъл охлюв. После дойде книжката със стари английски детски стихчета "Колко ягоди растат по морето" - колкото повече време минава, толкова повече ми харесва. Много интересен баланс..

публикувано на 25.08.24 в 10:41

Незаключените дворове

Мая Цанева от "Безопасни детски площадки" за играта в училищните дворове в извънучебно време: "Отварянето на училищните дворове за кварталната общност стана факт в Пловдив в началото на август, но противниците изтъкват липса на общинска охрана. Истината е, че повечето са с нови съоръжения и директорите се страхуват за тях. Грешката на Пловдив бе, че..

публикувано на 25.08.24 в 10:07

Софийски разкази: Софийските символи - ул.Московска, архикултурни разкази

Улицата в самия център на София е от първите и доста знакови. Началото ѝ от запад е от бившия пл.Александър, сега Желю Желев. Образци на архитектурата на модернизма и баухаус от преди войната са от двете страни на ул.Малко Търново. Историята им, както и тези по протежението на бившата "Орханийска" - в разказа на Здравко Петров от "Исторически маршрути":..

публикувано на 24.08.24 в 15:00
Никола Коев и Антоанета Баева

Без субективност и без дидактика

Антоанета Баева разказва за  " Вижте " - първите анимирани новини от деца за деца. Новините на детски език от Книговище оживяват във видеоклипове, създадени от талантливи млади автори, с които също ви запознаваме - Никола и Виктория Коеви (12 г. и 18 г.): "Преди повече от 5 години бе създадена образователната платформа "Книговище" - обяснява на..

публикувано на 24.08.24 в 11:50
Капка Кънева

Книжният дизайн откликва на потребностите на съвременния човек

Как се променят кориците на книгите? Какви са тенденциите в илюстрирането на книги? Какъв е процеса по изработване на корица и как той се променя спрямо жанра на книгата? До колко влияе корицата при избора на четиво? Повече с  Капка Кънева , художник - илюстратор: "През годините дизайнът на книгите много се е променял. Когато се появи технологична..

публикувано на 24.08.24 в 10:51
ремонти в Дружба

Нова връзка до Околовръстното

ЖК Дружба вече е по-светла, но улиците в малките квартали на район Искър са и тъмни и разрушени.  Тече активна подмяна на улично осветление в кв. Дружба. Паралелно с ремонтите на тротоарната настилка се подменят и остарели стълбове и осветителни тела. Големите булеварди в район Искър са претърпели вече ежегодните частични ремонти, но не са малко..

публикувано на 24.08.24 в 10:02