Европейската комисия е преценила, че трябва да се насърчи масовото инсталиране на малки инсталации за производство на чиста енергия – фотоволтаици, например. Затова задължава държавите да въведат стимули за собствено производство на електричество от ВЕИ, за улесняване на процедурите и функционирането на енергийни общности. Може да се въведат някои облекчения или дори привилегии.
Обслужването на едно гише е възможно, но не е достатъчно. Хубаво е общината да не е само приемчик, но и активно да помага, да бъде двигател в това отношение.
Това коментира в студиото на Радио София Павлин Стоянов (▼). Той е юрист, част от авторския екип на „Климатека“. Развива правни технологии и специализира в областите енергетика и климат от почти 15 г. Ръководител за България на екипа, консултирал моделирането на Националния план енергетика и климат.
Стоянов обясни, че енергийните общности са концепция, изградена въз основа на идеята за кооператива. Това са организации на граждани, малки и средни предприятия и/или общини, които позволяват участниците в тях да споделят, произвеждат и използват енергия за общо благо. При тях не финансовата печалба е основна цел. Общата дейност постига други икономически, социални и екологични ползи.
Например – намаляване цените на енергията, подобряване на околната среда в региона, облагородяване на градската среда, насърчаване на културна или спортна дейност.
„Когато има държавно насърчаване на този тип дейности, е необходимо да има някой, който да следи да няма злоупотреби“, каза още Павлин Стоянов. И подчерта:
„Освен ЕК, и международни институции, и неправителственият сектор се опитват да подготвят държавата да влезе в ролята си, да улеснява и да насърчава инициативите в този сектор, да дава повече свобода на гражданите, а не само да усвоява европейски средства за строителство.“
Към септември месец загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8% . Към 2010 г., когато “Софийска вода” започва да управлява водите на столицата, загубите са били 60% . В рамките на 14 години ние сме достигнали този процент с намаление с повече от 20% загубите на вода във водопроводната мрежа на град София. Това заяви..
Към края на октомври 2024 г. жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база до 24,124 млрд. лева, показват данните на Българската народна банка. Процентът е увеличение в годишния темп на растеж, тъй като през предходния месец ръстът бе 25,9%. Така за последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на..
В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще преобладава слънчево време. Вятърът ще е слаб с южна..
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..