Доц. Емил Гачев изследва снежниците в Северен Пирин от 2008:
"По-скоро сме спонсорирали науката, отколкото да сме получили нещо от нея. Истинските неща идват отвътре. В ледниците е 3/4 от прясната вода на Земята. Малките, снежниците, имат друга основна функция - те са показател за локалния климат в планините. Те се наблюдават в нашия регион. Ледникът трябва да не се стопява през десетилетията и трябва да има движение на ледната маса. Снежникът е наличие на снежна маса и не отговаря на един от двата критерия за ледник.
Ключовият момент е в дълготрайността на изследванията. Най-удачният период е краят на лятото и началото на есента. Измерва се площта, обемът е по-информативен, но и е по-трудоемко. Година с година не си прилича. Климатичната система се подчинява на теорията на хаоса. След дълготрайните наблюдения се изкарва тренда. От 29 години трендът е на намаление на площта на двата ни микроледника.
След първата година, снегът се превръща фирн, за да се превърне в лед, зависи от снежната маса върху него. Снежникът в Пирин на дъното има лед на 100 години. Достъпът до този под Вихрен е лесен, не като този до другия, на Бански Суходол, там преходът е 9-10 часа. Използваме и сателитни изображения, за набелязване на конкретните цели.
Удовлетворението да откриеш нещо за науката е невероятна тръпка. Но генералната прогноза е трудна. Местните условия влияят и могат да предпазват малките ледници да не станат обикновени снежници. Подтиквам любознателните хора да отидят да ги видят, докато все още могат. Нашият климат е по-стабилен като валежи. Но всеки от нас трябва да се опитва да живее по-рационално."
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..