В рубриката "Младите легенди", Елена Пъневска разговаря с арх. Борис Тикварски, За първи път от 15 г. България ще участва на Венецианското биенале на архитектурата, а Камарата на архитектите в България обяви победителя от националния конкурс за проект, който ще се изпълни в българския павилион. Екипът на архитект Борис Тикварски спечели конкурса с проект със заглавие "Образованието е придвиждването от тъмнината към светлината" :
"От 8 години живея в Холандия, преди това - 2 години в Белгия. Работим проекти във всякакъв мащаб, от интериори на офиси и апартаменти, през сгради с културна насоченост, до небостъргачи. В Ротердам има доста известни архитектурни бюра - градът е отворен в света.
Екипът ни участва в конкурси и в малки проекти встрани от основните ни занимания. Интересно ни беше да участваме в такъв форум, от 15 години България има павилион там. Нещата се случиха доста бързо.
Темата на Биеналето е "Лаборатория на бъдещето". Африка, като най-младият континент е такава лаборатория, ценен е погледът на архитекта върху нещата. В България, страната със застаряващо население, бележим спад с 10%. За нас това се отразява в изоставените училища. Белгийският ни фотограф е бил тук в 2016. Показвайки проблема се надяваме на сериозна дискусия и да повлияем на процеса. В момента сме в средата му и може да се повлияе.
Трудно е да си представим това извън някаква графика. Подобен е проблемът с глобалното затопляне. Проблемът е многопластов. Не само опазване на архитектура, демографски проблем.
Биеналето е 5 месеца. Следващите 3 месеца то ще отнеме доста голяма част от времето ни. Бе като изненада, че спечелихме, надяваме се да се представим добре и да се получи нещо смислено."
Национална образователна кампания за финансова грамотност за деца, уебинар, публичен дебат с участието на служебния вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов и икономиста Лъчезар Богданов на тема “Готова ли е България за Еврозоната?”, младежко състезание, студентска викторина и дори конкурс за детска рисунка са..
Неправителствената организация SkillsAssembly в сътрудничество с една от водещите технологични компании и с участието на най-голямата ИТ трейнинг компания в България ITCE стартират петото издание на съвместната си програма Jump2IT . Академията за преквалификация на хора без опит в ИТ индустрията дава възможност на участниците да..
Студентският клуб на политолога към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Националният младежки форум и Студентската асоциация за изследване на международните отношения към УНСС организират второто издание на голямата кампания „ Лигата на младите гласоподаватели ”. „Поредните избори отново повдига въпроса защо гласуваме въобще –..
На 25.03.23 в цялата страна за 16 път ще отбележим ежегодната кампания на WWF "Часът на Земята". Инициативата ще се проведе с фокус върху възстановяването на местообитания на ключови за екосистемата животински видове. Приканват се всички граждани да изключат осветлението в домовете си и в обществените сгради за един час. България е част от..
Между 50 и 250 часа повече на месец са работили медицински специалисти в някои болници при разрешени 150 часа на година. Това е най-драстичното нарушение, на което са се натъкнали от Синдиката на българските медицински специалисти (СБМС). За това съобщи пред Радио София председателят му Мая Илиева. Били са проверени многопрофилни..
През 2023 г. се навършват 100 години от рождението на Апостол Карамитев, като по този повод на 23 март пред Народния театър се открива документална изложба. Тя е озаглавена "Апостол Карамитев - актьорът рицар" и в нея 28 табла разказват за живота и творчеството на незабравимия български актьор. Подробности пред Радио София разказа Тинка..
В момента не се намираме в извънредна ситуация по отношение на разпространението на варицела и скарлатина , съобщиха от РЗИ. Репортерска справка на БНР от сайта на РЗИ обаче показва, че в една и съща седмица през 2019 и 2020 г. разпространението на скарлатина е било 25 и 19 случая. За същата седмица през 2023 г. те са били 151. Има увеличена..