„На сцената в Метрополитен опера се чувствам добре, но дали ми харесва да живея толкова дълго тук, е друг въпрос. Прекрасен иначе град, Ню Йорк много се промени след пандемията, но не само заради това, когато идвам тук за 4 месеца с моите две деца, нещата стават малко по-сложни и машината за ръководене става по-голяма“, разказва Соня Йончева със смях.
Соня Йончева шества по най-големите оперни сцени, 2022 завърши с много престижни награди, а 2023 започна с излизането на нов диск, озаглавен провокативно „Куртизанката“, в който тя събира арии от знакови опери като „Травиата“ на Верди, „Бохеми“ и „Манон Леско“ на Пучини и други, които са част от нейния репертоар, но и такива, които тепърва планира за изпее като „Самсон и Далила“ на Сен-Санс, „Манон“ и „Таис“ от Масне. Техните съдби именно са в основата на заглавието на албума.
Дали обаче изявите в България продължават да бъдат различни и по-вълнуващи за Соня Йончева?
„О, аз обожавам да пея на българска сцена. Знаете ли, тези два концерта не бяха предвидени. Но когато ми се обадиха от Ла Скала, където трябваше да бъда за едни важни репетиции през април и ми казаха, че първата седмица от тези репетиции се отлага по технически причини, аз веднага си казах, че това е моментът, в който да дойда да пея в България. Отдавна си мечтая да пея Хендел за българската публика. И се радвам, че можах да се свържа със Зефира Вълова, с която отдавна искам да работя и се оказа, че тя е свободна точно на тези дати – възприех го като още един знак, че сега е точният момент за този бароков концерт“.
Дали само Хендел ще звучи на двата концерта на Соня Йончева в зала България?! Отговорът е леко тайнствен.
„Да, в програмата са само творби от Хендел, но ще завърша с една ария от Хенри Пърсел, която много обичам и това е моето „намигване“, леко повдигане на завесата към проекта за следващото ми идване в България“.
В София, Соня Йончева ще представи и първата си книга, вдъхновена от любими нейни героини от известни опери. Двата концерта в зала България са на 12 и 15 април, като първият е точно месец след церемонията по връчването на Оскарите, на която българската оперна дива ще присъства.
Всичко, което Соня Йончева разказа за Радио София, чуйте в звуковия файл.
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..
Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" : "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..
За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..