Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба по случай 80 години от спасяването на българските евреи

Снимка: Агенция Архиви

По случай 80 години от спасяването на българските евреи е представена изложбата озаглавена "Осъждане и спасение. Съдбата на българските евреи 1940-1944 година". Тя ще бъде представена на 15 март 2023 г. от 17:00 ч. в изложбената зала на Държавна агенция "Архиви". Председателят на Държавна агенция "Архиви" доц. д-р Михаил Груев разказа подробности пред Радио София. По думите му в нея е представен разказ за развитието на еврейския въпрос в България от 1940 г., когато е приет Закона за защита на нацията. Разказът преминава през останалите аспекти на антиеврейското законодателство, депортацията на евреите от Македония и Беломорието и акциите по тяхното спасяване.

"На практика това са документи от фондовете, които се съхраняват в Централния държавен архив. Имам предвид фонда на Комисарството по еврейските въпроси, фонда на Министерския съвет, на Народното събрание и на основните институции на държавата", посочи доц. д-р Груев. Проектът се реализира с подкрепата на Министерство на културата.

Той каза, че сред хиляди документи са подбрани около 200, които достатъчно ясно илюстрират предисторията, а в техния център са акциите на гражданското общество по спасяването на българските евреи. Изложбата ще представи и снимки от фондове на Държавна агенция "Архиви", както и от лични архиви на частни лица.

"Надяваме се по-натам те да постъпят в държавните архиви. Един от смислите на подобен тип възпоменание е да се опитаме да съберем тези разпръснати парчета документална памет, за да могат в крайна сметка те да бъдат съхранени за следващите поколения", отбеляза доц. д-р Груев.

Той сподели, че имаме всички основания да се гордеем с това, че сме единствената държава съюзник в Тристранния пакт, която спасява своите евреи и втората държава в Европа заедно с Дания, която постига този успех. Експозицията може да бъде видяна в София до 24 март, след което тя ще отпътува за основните градове в страната.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24