Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 18 март отбелязваме Световния ден на рециклирането

Снимка: Fb/BG Бъди активен

На 18 март в градове от цялата страна ще бъде отбелязан Световния ден на рециклирането. Възможен ли е град без отпадъци и можем ли да започнем да работим в тази посока, за да го постигнем? "Искам да съм полезен..., рециклирай ме!" е национална кампания на Сдружение "BG Бъди активен", която се организира във връзка с този ден. През 2022 г. по време на инициативата са били събрани над 32 тона стъкло, метал, пластмаса и хартия. Сега, през 2023 г. това е петото издание на Ден на рециклирането в България, а досега участие в зелени дейности на сдружението са взели над 700 училища, които организират различни еко занимания като работилници, активни игри, модни ревюта и арт дейности от преизползване на отпадъчни материали и други. Подробности пред Радио София разказа Румяна Киризиева, координатор на сдружението.

"През тази година темата е "Героите на рециклирането" и затова ние се обърнахме към малките и големи герои на рециклирането, а именно децата и подрастващите в детските градини и училищата, като направихме отворена покана към тях за включване", каза Киризиева.

Тя добави, че идеята е занапред дейността да е кампанийна, а не веднъж годишно, като през тази година предизвикателството е едномесечно. Освен традиционните занимания и образователни инициативи, които учителите ще организират с децата, предизвикателството е свързано със събирането на пластмасови бутилки. По данни на сдружението като най-голям замърсител на планетата се оказват фасовете и найлоновите торбички. Според думите й текстилът, или т. нар. "бърза мода" също генерира голямо количество отпадък.


"Всяко училище и детска градина, което е взело участие получава удостоверение от нас за "Герой на рециклирането". Смятаме, че това е голям стимул и е важно за училищата да получават подобни призове чисто мотивационно, тъй като учителите са двигателите на това нещо и то е важно за тях", сподели Киризиева. Тя допълни още:

"Интересното е, че децата са много по-информирани от възрастните, като нямам предвид съвсем възрастни хора, а младежи например на 30 години. Децата знаят много повече кой отпадък къде отива, защо отива и как трябва да бъде третиран. Вярвам, че наистина учителите работят достатъчно с тях. И по този начин, работейки с децата, децата стават един посланик на мисията и кампанията "Без отпадъци", тъй като когато се приберат вкъщи, те говорят със своите родители и по този начин могат да им повлияят".


Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Форум, 12.02.25: Вейп и енергийни напитки или защо тийнейджърите избират модата, вместо да са здрави

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха, бяха: - Икономическата комисия в НС прие решение за пълна забрана на..

публикувано на 12.02.25 в 20:07

Столичната община не е изпълнила решения по обещано финансиране на сдружения за младежи с увреждания

На извънреден брифинг в сградата на Столичната община по-рано днес общинският съветник Ваня Григорова, част от места коалиция "БСП за България“, в присъствието на представители на организации на хора в неравностойно положение дадоха информация за неизпълнени решения на Столичния общински съвет. По думите ѝ не само тези организации не са получили..

публикувано на 12.02.25 в 19:11

Събраха почти 10 500 подписа за запазване на нощния градски транспорт в София

Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..

публикувано на 12.02.25 в 18:05

СОС ще разгледа три доклада за оптимизиране на част от наземния градския транспорт

На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..

публикувано на 12.02.25 в 17:15

Предлагат изменение на Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти

Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..

публикувано на 12.02.25 в 16:16

Филмът "Терапията" е психологическа драма-трилър за твореца, но и за човека

Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя.  В обществото..

публикувано на 12.02.25 в 15:40
Димитър Маринов - председател на Българския фармацевтичен съюз

Димитър Маринов: В половината областни градове в страната няма денонощна аптека

България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..

публикувано на 12.02.25 в 15:23