Пещерите са последните девствени кътчета на планетата и като такива са истински съкровищници за изследователите. С микроклимата, който създават и изолацията си от външния свят, те често са дом на изключително редки и дори ендемични видове. Освен красотата си отвътре, те са безценни и заради ясната информация, която дават за формирането на земната повърхност и геоложките процеси, които са протичали милиони години назад.
В резултат на четири десетилетия експедиции пещерата „Колкина дупка“ край Своге вече се води най-дългата пещера в България. Със своите над 19 км дължина, които бяха разкрити миналата година, тя измести пещерата „Духлата“ край Боснек от първото място.
Това разказа в ефира на БНР Радио София Цветан Паров спелеолог и магистър по аерокосмическо инженерство, докторант в Института за космически изследвания и технологии към БАН. Със сигурност обаче има и още много километри, които още не са картирани. А иначе от години „Колкина дупка“ е известна и като най-дълбоката пещера в България. Със своята над половин километър вертикална дълбочина (или точно 543 м) тя е изключително труднодостъпна.
За разлика от върха, който можеш да видиш отдалече и знаеш, че неговата височина е фиксирана и не се променя, пещерите крият ревниво своите параметри, своята дължина, своята дълбочина. Необходими са изключително много експедиции, които да ги проучват с различна цел и това не е постижение само на един човек или клуб, разказа спелеологът. Той допълни, че най-деен по отношение на "Колкина дупка" е пещерен клуб "Под ръба" с. Церово, доайен в изследванията й, с най-много експедиции и постижения. Интересен факт е, че проучванията върху тази пещера продължават от 40 години насам.
Тя се намира в Понор планина, Западна Стара Планина. Събира изключително много подземни реки и е на 3 етажа с 3 подземни лагера. За да се стигне от входа до най-крайната точка са необходими понякога 2-3 дни. Населена е с прилепни колонии.
Как се отразяват експедициите в пещерите върху човешкия организъм?
"Ти зависиш от храната, която си си занесъл, а междувременно малко ти се обърква циркадния ритъм. Някъде бях чел, че пещерите са прозорците, през които човек наднича в подземния свят. В пещерата след няколко дневен престой се установява, че си трудоспособен 20 – 25 часа и 10 часа спиш", каза още Цветан Паров.
Всичко, което може да се срещне в една световна пещера се среща в "Колкина дупка", твърди спелеологът.
„ Пещерите са библиотеките на земята. Те акумулират и записват информация от както са създадени – за температурата на земята, за водните количества, които са се излизали на повърхността, за Ледниковия период и Големия потоп, описан в Библията. Всички тези знания са записани в образуванията на пещерите за тези, които могат да ги „прочетат“, категоричен е спелеологът.
Проучвания предстоят
Тепърва ще се правят проучвания на „Колкина дупка“ – на биоразнообразието в нея, геоложки, всякакви.
„Вече започнахме да изследваме влиянието на слънчевата активност върху атмосферни процеси в карстови следи. В края на миналата година разположихме сензори, които измерват влажност, температура, атмосферно налагане и скоро ще изнесем информацията отвътре и ще я сравним с тази от метео станциите над земята.“
Паров обясни, че този подход може да се приложи и в ледникова среда и да даде ценно знание за връзката между слънчевата активност и скоростта на топене на ледниците. С тази мисия спелеологът и понастоящем докторант към БАН, изследващ слънчевата активност, обмисля и експедиция в българската база на о-в Ливингстън, Антарктида.
Чуйте още от разказа му за за неговите експедиции в пещерите, и още интересни детайли от разговора на Антония Каменичка в звуковия файл.
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато се..
Масовото разпространение на грипа се очаква да започне през декември, каза в интервю за БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. В края на януари и началото на февруари е пикът на заболеваемостта, посочи той. Проф. Кантарджиев припомни, че от пълно здраве грипът те поваля на легло в..
Има ли Черен петък или месеците на промоциите преливат един в друг до края на коледните празници. Коледните промоции докосват клиентите емоционално, но на какво залагат търговците по време на Черния петък, разказва в ефира на Радио София комуникационният експерт Любомир Аламанов . “Започват да се чуват и виждат леко истеричните нотки на почти всички,..