За момента от новосъздадената от служебното правителство електронна платформа за наблюдение на цените на основните храни още не се вижда конкретна практическа полза за потребителите. Това са впечатленията от изложеното съдържание и изложените функционалности, твърди създателят на сайта „Ние, потребителите“ Габриела Руменова.
Там може да се следят цените на едро и дребно на 30 основни продукти да се сравняват с данните от 7 европейски столици.
Пред Радио София тя изтъкна, че не ясно как се формират средните цени, които се представят на платформата, лесно може да се получат изкривявания и съществуват редица въпросителни.
Например при последните проверки на контролните органи бяха установени стотици нарушения и над 200 съмнения за нелоялни практики. Как можем да бъдем сигурни, че същите некоректни търговци ще бъдат съвестни при попълване на данните в сайта? Цените могат ли да се приемат за средни при малко участници в платформата?
Руменова смята, чевъвеждането на таван на цените и надценките не е добро и трайно решение. Стоките с такъв таван бързо ще изчезнат от рафтовете и потребителите няма да имат достъп до тях, а търговците може да насочат пласмента си в съседни страни, например.
По думите ѝ, повечето хора, които са недоволни от платформата, не виждат ползата от това, че знаят средните цени на даден продукт.
Освен това много често потребителите не могат да се ориентират и не знаят по даден проблем към коя институция трябва да се насочат.
Тя препоръча повече информация, насочена към клиентите. Например специалисти могат да изготвят съвети за реагиране, когато сме под влияние на маркетингови трикове.
Чуйте разговора на Антония Каменичка.
Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..
Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..
Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..
Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда. Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...
Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..
Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..
“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..