Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стартира втори конкурс за български аудиосериал

Снимка: Радио София

"Светът след утре" е темата на втория конкурс за български аудиосериал. Кандидатстването за него стартира на 25 март 2023 г., а в него могат да вземат участие всички утвърдени и прохождащи автори, които са готови да се изправят пред предизвикателството на този все по-популярен формат. Победителят ще има възможността да работи с подкрепата на утвърдени ментори и редактори. Подробности по темата разказа Васил Попов, който е един от популярните български автори на аудио книги.

Спечелил първото издание на конкурса с пилотното издание "Мамник" Попов сподели, че актьорът не застава с лицето си, а с гласа си. Освен това добави, че писането на аудио сериал има своите особености, но и много се доближава до писането на класическа книга:

"В една нормална книга човек може да си позволи да има само една кулминация, докато във всеки епизод на един сериал е хубаво да има една малка кулминация. Другото което е хубаво е, за да може слушателят да различи героите те да имат речева характеристика, тъй като в повечето случаи четящият е един човек". Попов допълни, че непознатите думи е добре да бъдат обяснени в текста или значението им да се разбира в контекста на историята.

"Аз лично когато съм кандидатствал за конкурси винаги съм се стараел ако има зададена някаква тема да помисля какво ще пишат повечето хора за да не пиша аз същото и да мога по някакъв начин да изпъкна с нещо оригинално", сподели Попов. По думите му аудиосериалът е формат, който предоставя възможност за изява на автори, които не са толкова известни на широката публика.

По темата се включи и Ваня щерева, член на журито. Тя посъветва хората, които искат да се включат в конкурса:

"Ако имат история, която смятат за интересна да се опитат да си представят колко и какви хора могат да докоснат. Да знаят към кого адресират историята си и да успеят да си дадат сметка дали тя не вълнува самите тях". И добави:

"Бих ги посъветвала всяко изречение да го четат на глас за да го чуват как звучи. Хубаво е да има музика. Бъдещи участници, не използвайте деепричастия, много са тромави за четене. Гледайте речта да се лее, защото наистина това нещо ще се слуша".

Попов отбеляза, че когато човек иска да създаде някаква правдоподобна история не трябва да отсява елементи от истинския живот и е нормално една книга да бъде многожанрова.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59