Участвала в много изложби и носител на престижни награди Петрова сподели, че всеки прави своите собствени проекти, а заедно се опитват да придвижват нещата в Асоциацията напред и да помагат на млади колеги. Относно това дали фотографията е занаят или изкуство тя отбеляза, че има разлика от "щракане" и "снимане", а фоторепортерският й период е бил през времето на 90-те години.
"Аз съм снимала 40 години фотография, това е да уцелиш мига примерно от 4 часа чакане. Учила съм и кино, но то вече е друго нещо и просто не е моето".
Адв. Владимиров отбеляза, че фотографските изображения са обект на защита на Закона за авторското право и сродните му права и авторът като такъв, има изключителното право да ги използва и разрешава тяхното ползване. На 24 февруари 2023 г. се проведе кръгла маса по проблемите на фотографската гилдия. Адв. Владимиров сподели, че професионалното му мнение е, че е изключително ниска правната култура на обществото по отношение на авторското право. Той добави, че форумът е бил много успешен, получени са добри отзиви от участниците.
"Уредбата по отношение на авторското право е доста стара, но важно е тази уредба да бъде поднесена по подходящ начин както от фотографите, така и от ползвателите. Най-голямо учудване в мен предизвиква, когато чуя "аз тази снимка съм я взел от интернет". Има едно неправилно разбиране, че когато нещо е публикувано в интернет пространството то може свободно да бъде използвано от всички. Всъщност не е така", поясни адв. Владимиров.
Според думите му едно от решенията е да се продължи курсът на популяризация на правната регулация, тъй като все повече хора обръщат внимание на своите права и задължения.
"Тук, изключително важна роля има държавата. По отношение на всички творци тя следва да застане стабилно с органи, които да не правят компромиси и да подкрепи подобно нещо, като съответно санкционира безмилостно всеки един нарушител на авторско право. За съжаление в България това не се случва, както бихме искали", отбеляза адв. Владимиров.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..
Строително скеле на столичния булевард "Данаил Николаев" се е наклонило опасно вследствие на силния вятър в София. Няма пострадали хора, районът е отцепен, съобщиха от СДВР. Жълт код за силен вятър в цялата страна
Валерия Минева е млад режисьор от колоритния град Габрово, която гостува в „Добър вечер, София“ , за да съобщи радостната новина за свой предстоящ гастрол в Théatro отсам канала , където ще постави постановката “Приятнострашно“ . Постановката е по текст на Яна Борисова. "Майсторска комбинация между романтика и хумор, преплетени в..
От 23 до 26 ноември 2024 г. между 16.00 и 22.00 ч., в Културно пространство "Бобина", ще бъде представена експерименталната аудио-визуална инсталация на режисьорката Златина Тенева "Вечерята". Спектакълът проследява завихрянето на семеен конфликт, в който детето неволно се оказва не само наблюдател, а и участник. Инсталацията преплита кино и..