Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До 10% надценка за 17 храни предвижда проектозакон

Снимка: БГНЕС

Продукти от 17 основни вида храни да се предлагат с максимална надценка от 10%. Това предвижда Проект на Закон за надценките на хранителните продукти, който е публикуван на 11 април 2023 г. за предварително обществено обсъждане на интернет страницата на Министерството на икономиката и индустрията. Димитър Маргаритов – бивш зам.-министър на икономиката и бивш шеф на КЗП разказа подробности в ефира на Радио София.

Повишаването на цените на хранителните продукти както у нас, така и в чужбина се дължи на няколко причини. Едната от тях е инфлацията, но по думите на Маргаритов някои действия или бездействия на сегашните управляващи са увеличили тежестта на този процес върху всички български потребители.

"Големите търговски вериги, включително и на официални пресконференции показаха, че без особени усилия могат документално да докажат, че и към момента те работят с доста малки надценки. В стойността на продуктите се включват най-различни елементи на ценообразуване, вкл. складови разходи, обучение на персонал, транспорт и всякакви от този род. Те чисто документално могат да покажат на всеки един контролен орган, че и към момента повечето хранителни стоки, които се продават на новите цени в търговските обекти се търгуват с не много голям процент надценка. Това определено бих могъл да кажа, че в някаква степен е аномалия, защото това означава, че не са изградени достатъчно добри контролни механизми, които да проследят доколко релевантни са всички тези елементи на ценообразуването и пера във формирането на цената на всеки един продукт", коментира Маргаритов.

Той допълни, че има опит да се въведе закон, който да държи сметка за крайната стойност и то под формата на ограничения по отношение на надценката. Това няма да доведе до някаква сериозна промяна в начина, по който и сега се ценообразува. По думите му се съдържа изричен текст, в който се посочва, че имитиращите продукти са забранени за приложното поле на този закон.

"Един друг голям проблем е свързан с начина, по който в този закон се предвижда всичко това да бъде контролирано. Просто анкетно се препраща към Комисията за защита на потребителите, която трябва да намери начин и ресурс да извършва този контрол. Това от моя гледна точка и то като човек, който наистина познава каква е работата на тази институция и нейния капацитет мога да кажа, че ще бъде едно пожелание, което няма да се сбъдне. Първо, защото става въпрос за десетки хиляди търговски обекти. Второ, защото става въпрос за нещо, което собствено не подлежи на контрол, включително складовите наличности, изчерпването, преминаването на друг продукт от същата продуктова група в случай, че складовата наличност се изчерпи. И разбира се най-вече 150-те души в комисията, които работят на територията на цялата страна ще бъдат в обективна невъзможност да осъществяват този контрол", посочи Маргаритов.


Той отбеляза, че евентуалното приемане на закона ще засегне принципите на свободното ценообразуване, тъй като се въвеждат тавани. Относно проверките в магазинната мрежа от страна на БАБХ, КЗП и НАП Маргаритов коментира:

"Не искам да се подигравам с труда на колегите от КЗП, които съм сигурен, че максимално съвестно са си свършили работата, а по-скоро бих отправил своята критика към онези, които ги накараха да се юрнат без цел и посока, според мен донякъде и с предварително зададени числа за това, какви трябва да бъдат постигнатите резултати".

По думите му въпросният проектозакон, поради причини свързани с порочни елементи на ценообразуването, които няма да доведат до свиване на надценката и цената, а ще доведат до раздуване на административните разходи по никакъв начин не върши работа на производителите. Той посочи, че според статистика пазарът у нас се държи 50% от големите търговски вериги:

"Ако говорим за картел на големите производители да държат високи цени, то това логически не дава ли възможност на по-малките да държат по-ниски цени и по този начин да привличат повече клиенти?"

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се движат цените на храните у нас?

Има ли тенденция за успокояване и спад на цените на храните, плодовете и зеленчуците? Подробности разказа Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. "Доматът е с 29% от под средната цена от миналата година, но за сметка на това краставицата е 46% нагоре. Това е, че има недостатъчни количества на предлагане",..

публикувано на 08.07.24 в 17:14

Политическата стабилност и бизнеса у нас

Седем търговски камари на чуждестранния бизнес у нас призова депутатите и партийните лидери да проявят отговорно държавническо поведение при формирането на правителство и предприемане на спешни действия в полза на обществото и икономиката на страната. Бизнес организациите настояват за постигане на компромис при съставянето на кабинета в името на..

публикувано на 08.07.24 в 15:58
Любомир Дацов

Политическата нестабилност и икономиката

Какво е влиянието на политическата нестабилност върху българската икономика? Подробности разказа икономистът Любомир Дацов. Как икономиката на България стана част от групата на най-развитите икономики и попадна в класацията с високи доходи на Световната банка? "Има един виц за костенурката и заека. Понякога, като вървиш като костенурка и..

публикувано на 08.07.24 в 14:46

Столични полицаи задържаха каруца с огромна ВиК тръба

Полицаи от Трето районно управление в София заловиха четирима млади мъже, които с каруца са превозвали огромна водопроводна тръба. Най-вероятно металната тръба е била взета от място на ремонт и е щяла да бъде предадена в пункт за вторични суровини, коментираха свидетели. Не се знае по какъв начин тежката тръба е била натоварена на превозното..

публикувано на 08.07.24 в 13:39

Изложба във входа на кооперация в столичния "Лозенец" разказва историята на квартала

Нестандартна изложба, която представя фотографии и текстове от историята на квартал "Лозенец" може да се види в една от емблематичните сгради на пл. "Журналист". Мария Чакърова, автор на изложбата, е една от живущите там и споделя, че от малка идея откриването на "Зад една затворена врата" се е превърнало в "Лозенец фест". " Изложбата, която..

публикувано на 08.07.24 в 13:23

Гимназисти рисуват и разказват за софийски сгради - културни ценности

Млади художници изобразяват сгради със статут на културни ценности на няколко локации – две по ул. "Московска" и трета в артистичния "КвАРТал" (под бул. "Дондуков") като част от Проект за популяризиранена архитектурни ценности на София . От 6 до 9 юли ученици от Националната гимназия за приложни изкуства "Св. Лука"  рисуват..

публикувано на 08.07.24 в 11:50
Някои сгради срещу храма

Първият етап на разширението на "Опълченска" започва след седмица

Ремонтът с разширение на ул. "Опълченска" започва от 16 юли и ще стане на два етапа –  първо от бул. "Сливница" до ул. "Цар Симеон", а след това от "Цар Симеон" до бул. "Тодор Александров", потвърди пред БНР-Радио София кметът на район "Възраждане" Станислав Илиев . Така след завършване на проекта натоварената улица ще бъде с по 3 ленти на..

публикувано на 08.07.24 в 11:15