"Ротари е замислена като организация на бизнесмени, за да може да осигури по-етични отношения между тях. Това нещо обаче много бързо се разраства и в момента Ротари е организация на специалисти, на професионалисти във всички полезни за човека области. Ние не правим разлика между шивач, висш магистрат и голям индустриалец. От четиримата първооснователи на Ротари единият е адвокат, другият е съдия, третият е шивач и четвъртият е индустриалец", поясни Кадийски.
Той отбеляза, че двете теми, по които не е позволено Ротари да взима отношение са религиозните и политическите. Това е хуманитарна организация, най-голямата и най-старата неправителствена в системата на ООН, която е със статут на наблюдател и е в основата на създаването на ЮНЕСКО. Т. нар. "специалитет" на клуба е темата за културното и историческо наследство.
"Ротарианската помощ е не да дадеш риба на гладния, а да му дадеш въдица за да може той сам да си улови рибата", цитира старата фраза Кадийски.
"Ние имаме много трайни и устойчиви проекти, които се изготвят през годините. Устойчив проект на Ротари клуб София са ежегодните профилактични прегледи на щитовидната жлеза, които се правят на учениците от различни градове в страната. Всяка година представител на Ротари клуб София съвместно с лекари посещава училища от различни градове. Също така клубът има мамограф, който е получен с помощта и подкрепата на Международния ротариански комитет Франция-България. Мамограф, с който се прави регулярен скрииминг на млечната жлеза на жените от малките населени места. Той се използва изключително там, където няма достъп до големи болнични заведения", сподели Таушанова.
Тя посочи, че по време на пандемията клубът е дарил на Министерство на здравеопазването няколко видеоклипа и билбордове, призоваващи гражданите да се ваксинират. През 1991 г., когато клубът у нас още не е бил създаден, в Сливенски окръг е имало епидемия от полиомиелит сред ромите и тогава от Ротари Интернешънъл са изпратили 60 хиляди дози ваксини за ромските деца. След възстановяването на Ротари клуб София през 1991 г., през годините са правени редица значими проекти в областта на здравеопазването.
Значим проект е стартиралият през 2018 г. "Дай път на живота", който е насочен за опазване на живота на децата по пътищата на страната. Ежегодно се връчва и ротарианска награда за отличник магистър-инженер в Техническия университет в София, подпомагат се и млади таланти в различни области, организират се и редица мероприятия. Във връзка с устойчивите проекти за опазване на историческото и културно наследство Таушанова отбеляза, че клубът работи в тясно сътрудничество със Столична община, както и с всички софийски културни институции. Две от витрините в подлеза на Стара Сердика са дар и се поддържат от от Ротари клуб София.
На 11 април 2023 г., вторник от 18 ч в изложбената зала на Централния Държавен архив на ул. "Московска" 5 беше извършено предаване на дарението "Фотоархивът на основателя на Ротари България д-пр Н. П. Николаев". В залата бяха изложени предаваните документи, както и няколко постера и артефакти, които представят развитието на Ротари у нас и мястото и ролята на д-р Николаев за това. Изложбата представя подготвяния за даряване на ЦДА от Цвятко Кадийски, историк на Ротари-България частичен архив на д-р Николаев, намиращ се допреди няколко години в Стокхолм, където той пребивава в емиграция до края на живота си. След това архивът се съхранява от инж. Кадийски в България.
"Трябва да подчертаем, че към 1938 г. Николаев е третият човек в йерархията на Царство България. Царят, министър-председателят Кьосеиванов и Николаев. Така, че това не е случаен човек и тези снимките наистина някои от тях са уникални, някои от тях знаем, че ги няма дори в Националния музей, няма ги в Музея на София, няма ги и в държавния архив", отбеляза Кадийски.
В чест на 90-та годишнина на организацията предстои откриването на изложба в Софийския исторически музей. Всички, които се интересуват от история и изкуство са поканени на откриването, което ще бъде на 26-ти април от 18:00 ч. На нея ще бъде представена цялата историческа колекция Ротари България, която е събирана от Кадийски над 30 години и която той ще дари на Софийския исторически музей. По повод 80-та годишнина от спасяването на българските евреи ще бъде изграден паметник на юристите спасители, чието създаване ще бъде подпомогнато от Ротари клуб София.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..