Съвременната история на фамилия „Балкански“ започва да се пише през 1980 година, когато Александър Балкански-баща основава едноименната трупа. 10 години след промените, заедно със своите синове Александър и Николай, той основава Цирк „Балкански“.
До днес те имат многобройни спектакли у нас и по света и множество престижни награди. С днешна дата „Балкански“ е цирк с най-високото европейско признание, еквивалент на „Мишлен“. Как се предава това изкуство на следващите поколения, разказва гостът в предаването „Радиокафе“ - Александър Балкански-младши.
2020 година е белязана от 5 творчески годишнини за фамилията, а именно: 200 години световна циркова дейност, 100 години дейност в България, 20 години цирк „Балкански“, 50-годишен юбилей, 40 години творческа кариера на Николай Балкански и 80 години академик „Балкански“. През 2021 година пък е основана първата Професионална циркова школа.
„За да се създаде професионална циркова школа не трябва само умение, трябват и много средства“, посочи Балкански-младши допълвайки, че първата крачка към това начинание е направена в условията на Ковид пандемията. Тогава затварянето на абсолютно всичко се случва десет дни преди откриването на сезона и премиерата. Въпреки лошо стеклите се обстоятелства, екипът не се отказва.
„Тогава всички се прибрахме и се скрихме в зимната квартира на цирк “Балкански“ и решихме да създадем една творческа програма, насочена изцяло към артистите, за да може психологичният ефект на действителността да не е толкова тежък и да няма големи поражения, а и на нас ни беше нужно да пренасочим грижите в друга посока“, разказва той. Със средства от НФ „Култура“ те насочват този проект към артистите, заради тежките финансови проблеми.
В разговора той разказа за всички предизвикателства, които преживява целият екип в трудните пандемични условия, но с пренасочените средства от НФ „Култура“, единствената подкрепа, която получават тогава, създават школа.
“Тогава баща ни, като единствен специалист и педагог, се зае с обучението на абсолютно всички“, разкри Александър Балкански-младши.
Решават първите стъпки от работата на Академията да бъдат насочени към вече утвърдени артисти - професионалисти, поради краткото време и ограничените средства, както и стремежът да се докаже, „не само пред този, който дава средствата за осъществяването на проектите, но и пред публиката и зрителите, че средствата отиват за нещо полезно и ние правим нещо с тях“, посочи още той.
По думите му, като завършен продукт, осъществяват 8 професионални циркови номера.
„На всички тях ние дадохме първи сезон работа, който ни беше най-трудният и най-критичен момент. Ние гарантираме първия сезон и той е при нас, при създателите. Ние го дооформяме, помагаме при промяна на костюми, промяна на реквизити, понякога се налага да променяме структурата на целия номер", допълва Александър Балкански-младши.
В това време академик Александър Балкански се заема с преквалификацията и на български, и на чуждестранни артисти.
„Нашата Академия направи една уникална програма, възпитателна, за първостъпващите, дебютантите в цирковия свят“, каза Александър Балкански–младши и подчерта, че тази програма е насочена към първопрохождащите - най-младите артисти и тя е единствена в света.
„Ние ги въвличаме във всичко тези млади хора и те опитват от всичко“, каза още той, описвайки с вълнение задачите и предизвикателствата, през които преминават.
На интернет страницата на цирк „Балкански“ е отправена покана към всеки артист, желаещ да работи в тяхната трупа.
“Когато видим, че един човек има 90% желание и 10% талант, ние го взимаме. Трудните времена изграждат качествени хора“, категоричен е Александър Балкански –младши.
„Ние хората, доминираме на тази планета благодарение на 3 неща – на изкуството, духовността и любовта", каза в заключение той.
Повече за подбора и селекцията на новите артисти в трупата, за предстоящите спектакли и как се ражда идеята за обединяване на 2 големи изкуства в един спектакъл, чуйте от разговора в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..