По думите на Марин Димитров без подкрепата на различни институции осъществяването на фестивала няма да бъде възможно. Основни партньори на събитието са Столична община, както и много частни бизнеси. Ангелина Петкова допълни, че е изградена дългогодишна традиция с Европейския парламент и Европейската комисия да бъде честван Денят на Европа с 3d mapping, който постепенно е прераснал във фестивал.
"През 2015 година решихме да участваме в един голям международен конкурс за 3d mapping, който всъщност беше първият в рамките на Festival Platz Berlin. Той е най-големият фестивал за подобен тип изкуства и тогава имахме щастието да спечелим първо място. След това спечелихме още веднъж през 2018 г. и оттогава станахме основен продукционен партньор на Festival PlatzInternational за всички фестивали, които организират", сподели Димитров.
След натрупан опит, през 2022 г. е реализиран и SOFIA LUNAR. На първото издание са присъствали голям брой хора, над половин милион души, което е надминало очакванията на организаторите. В четирите дни, през които се е провеждало събитието локациите са били 13, а артистите 14 от три континента. Шоуто се състои в 3d mapping проекции и светлинни инсталации, които се провеждат през тъмната част от денонощието, като продължава от 21:00 до 0:00 ч. Инсталациите са три вида - видео проекции върху сграда, статични проекции и светлинни скулптури.
"В сравнение с миналата година локациите ще са почти двойно. Миналата година те бяха 13, тази ще са 23, като някои от тях ще бъдат извън централната градска част, за да можем да покажем на хората, че подобни неща могат да се случват не само в центъра на София", каза Димитров. Той изрази надежда SOFIA LUNAR да стане устойчив през годините и София да се нареди на картата на световните събития от подобен род.
Тази година ще бъде организиран голям конкурс за 3D mapping, който ще се проведе на Регионалния исторически музей. Състезанието ще е международно, кандидатурите са 24 от 12 страни, като 7 от тях ще бъдат излъчени на фасадата на музея, а накрая ще бъде обявен и победител.
На тазгодишния фестивал ще бъдат представени и много наши автори, като характерното е, че ще темата ще бъде за околната среда.
"Тази година е Европейската година на уменията, като този конкурс на Регионалния исторически музей ще бъде по повод нея. И реално искаме да обърнем внимание на всички тези умения, които ние понякога неглижираме, но са важни да ги развиваме", посочи Ангелина Петкова.
В рамките на проекта ще има обучения на млади артисти, като ще има 8 семинара по 3d mapping, 3D анимация и нощна фотография и всичко ще бъде безплатно.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..