Изданието представя фототипно ръкопис и може да се каже, че в него си дават среща изкуството и науката.
Този съвременен ръкопис е вдъхновен от научни пътешествия и екзотични експедиции, които учените през XIX и началото на ХХ век предприемат до различни части на света. Често пъти техните наблюдения с жив и увлекателен език са документирани върху ръкописно написани дневници. Рисунките пък са дело на самите учени или на придружаващ ги художник – те онагледяват и пресъздават видяното. Днес, когато съществуват много възможности за документиране на наблюденията и вербализиране на знанието, авторът на ръкописа се обръща към този архаичен модел, за да ни представи една вълнуваща и интересна "територия" – диворастящите орхидеи в България.
Следвайки актуални изследвания по темата и основавайки се на авторитетни публикации и база данни, изкуствоведът, художник и естествоизпитател Любен Домозетски разширява интересите си в областта на ботаниката, натрупвайки лични наблюдения и опит в откриването и разпознаването на тези интересни растения. Впоследствие с молив и бои в ръка систематизира наблюденията си в ръкопис, който представя с кратко описание и рисунки всички диворастящи видове орхидеи у нас.
В ефира на предаването "Ритъмът на столицата" той разказа за изложбата, книгата и любовта си към ботаниката.
"Страстта ми към природата, ботаниката в частност и още по-специално към орхидеите е от доста отдавна. Това е нещо като странично занимание", каза той и допълни, че още в детските си години е имал влечение към природата, към изследване на нейните процеси свързани с видовете, към зоологията и ботаниката същевременно.
"Впоследствие този интерес започна да се профилира по посока изследване на растенията в България и още по-специално към орхидеите", споделя той.
"Орхидеите са изключително интересни растения, те се срещат на много и различни места. Диворастящите орхидеи, които се срещат в България и които са представени в настоящата книга, се характеризират с малко по-различен начин на живот и на развитие. Имат понякога по-дребни цветове и изглеждат като обикновено растение, човек ако не се вгледа в тях, няма да му направят впечатление", твърди Любен Домозетски. Разкрива, че това което го е привлякло в тях е начинът, по който се опрашват и въобще съществуват.
Привлича го и тази част от ботаниката, занимаваща се с разпространението на видовете, очертаване на границите им и установяването на тяхното местоположение.
Някои от диворастящите орхидеи съществуват в Шуменското плато и Странджа.
Срещат се в гористи места, в иглолистни гори и високопланински райони.
Изложбата "Записки по българските орхидеи" може да бъде видяна в Националния природонаучен музей. Тя ще остане позиционирана там до края на годината, увери Любен Домозетски.
Чуйте още подробности в разговора на Невена Николова.
Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Лудогорието - умерен вятър от запад-северозапад, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са между 13° и 18°, в София - около 14°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Ще духа умерен до силен вятър от север-северозапад...
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..