Как жената, майката, успява да запази себе си?
Кога се губи и как да се намери?
"Бих казала, че това е един цикличен процес. Ключовото е, че когато се изгубя, докато се губя, имам нужда да стигна до едно мое "дъно" и когато го достигна си казвам о, Слава Богу! Защото повече "надолу" няма. Единственият път е нагоре…", споделя младата жена. "И винаги, след всяка моя криза на изгубване се ражда нещо. Така се роди тази среща с родители - "Губя себе си в ролята на майка", в която вярвам, че ще подкрепя тези дами, които в момента са в "дъното" си.
Има ли етап, в който усещаш, че се губиш, но не си го позволяваш?
Според Анита, на ниво този етап започва тогава в душата, когато си легнат всички – приспиваш децата и усещаш, че нещо се случва..
Тя споделя с нас методите, които ѝ помагат да се справи:
"Вземам един лист и започвам всичко да пиша. Или в телефона. Без значение какво ще излезе", казва тя и добавя:
"Двама-трима души разбират какво се случва с мен, но аудиторията, обществото в по-голям кръг, там ти не се губиш – не можеш!"
За срещата "Губя себе си в ролята на майка", която предстои да се случи в края на май Гергова споделя:
"Ще бъде много различно. Защото точно по време на моята криза ми дойде идея, че аз няма да говоря, а другите да слушат, както са свикнали, а съм подготвила 3 практически упражнения", разкри тя. Ето какво ще се случи:
Брейнсторминг - "С помощта на бял лист хартия ще се поровим в себе си, на ниво "мозък. След това ще навлезем в дълбок анализ, аз ще ги водя с въпроси, ще има споделяне. Ще направим упражнения по двойки на по-лично ниво, с предварително подготвени от мен въпроси. Всичко зависи от това, което ще си отговорим сами за себе си, защото те решенията са в нас, никой няма да дойде да ни изведе от нашата си дупка", категорична е Анита Гергова.
"Накрая срещата ще завърши с една обща дейност – ще ги фокусирам да направим стъпки", казва тя и допълва, че след разговорите е добре участниците в събитието да следват действията.
"Ако нямаме конкретно действие, след работата, която сме свършили, все едно нищо не сме направили", подчерта тя.
Търсенето и намирането - в децата, родителите, възприятията, възпитанието:
Вината – как да се справим, какво си "взимаме" от нея.
Съветът на експерта: "Приеми я като приятел, не като съдник. Вината е чувство, което прилича на гнева. Ако се поровим откъде идва и защо се появява, ще разберем какво стои зад нея. Това биха могли да бъдат очаквания, представата за това какъв родител трябва да бъдеш, или какви трябва да бъдат твоите деца".
Амбицията - най-честата причина да се изгубваш в ролята на майка.
"С амбицията да дадем на детето максимално всичко, това, което ние не сме имали, това, което искаме като на-добро, всъщност ние го лишаваме от много умения само да се справи, само да постига нещата в живота. Пример: Когато играем, или правим неща заедно, нека то бъде инициатор, а не ние, като му помогнем да покаже идеите си, да задействаме вътрешната мотивация в детето", съветва експертът.
Ролята на бащата:
"В цялото родителство и майката и бащата са на пиедестал, имат еднакво важна роля в живота на детето. Таткото също се отдава – той работи, грижи се за семейството. Когато липсва комуникация, бащата също губи себе си в ролята си на баща", категорична е Анита Гергова.
"В комуникацията нека бъдем зрели, мъдри, пораснали хора а не деца", съветва тя.
Чуйте разговора на Диана Костова, за да разберете какво още би ни помогнало в осъзнатото родителство, а на 28 май 2023 г. не пропускайте да се включите в срещата със самата Анита Гергова.
Новата седмица започва с нови събеседници във "Форум“ – комуникаторът Гергана Костадинова и продуцентът Димитър Кръчмаров. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Разкол в управлението на столицата. "Спаси София“ се раздели с партньорите си от ПП-ДБ. Равносметката. - Антисистемните партии в парламента - Първите..
Един концерт, изпълнен с красота, оцветява афиша на София в началото на тази седмица. Той събира на сцената на може би най-красивата и аристократична зала в София четири дами, които обещават да обсипят публиката със светлина и любов, с богата сценография и специални, великолепни костюми според епохата. А музикалните параметри се простират от..
На 30 април изтича крайният срок за подаване на данъчните декларации за доходите на физическите лица, получени през 2024 година. Това е и срокът за доброволно плащане на пълния размер на 10-процентния налог. Все по-активно търсене на информация как да декларират доходи, получени от упражняването на т.нар. „свободни професии или занаяти“ и..
Брайън Адамс. Канадският славей на рока е със статут на една от най-големите легенди в историята на музиката с продадени близо 100 милиона албума и безброй хитове. Бил е №1 в над 40 държави и е изнасял концерти на шест континента. Удостоен е с Ордена на Канада, въведен е в Канадската зала на славата и има звезда на Канадската алея на славата, както..
През май предстои премиерата на новата книга на проф. Асена Сербезова "Отвъд диагнозата". Проф. Асена Сербезова е с над 20-годишен опит в лекарствения сектор, заемайки различни позиции. Професор е във Факултета по обществено здраве на МУ-София. Била е изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лекарствата към Министерството на..
Театърът и изкуството лекуват, дават крила и надежда на децата. Тази вечер е поредната премиера на филмът-кауза “Артисти за деца” в кино “Одеон”. Документалният филм и отразява една инициатива, която започва много отдавна, преди 20 години и продължава 15 години. “Когато едни млади артисти, които аз водех, попаднахме в с. Широка Лъка. Там се..